Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Opatrovanie v Rakúsku ovládajú agentúry

Opatrovanie v Rakúsku ovládajú agentúry

Ak chce niekto pracovať v Rakúsku ako opatrovateľ, musí mať rakúsku voľnú živnosť. Realita je však taká, že väčšina slovenských opatrovateliek sa len veľmi ťažko dostane k ponuke práce bez toho, aby im s tým pomohla agentúra na sprostredkovanie. Sprostredkovanie niekedy stojí nemalé peniaze.
Počet agentúr, ktoré v tomto odvetví pôsobia, sa počíta rádovo na stovky na slovenskej, ale aj na rakúskej strane. V praxi to potom vyzerá tak, že živnostník musí podpísať zmluvu s agentúrou. Tá si určí svoje podmienky, ktoré sa líšia podľa konkrétnej agentúry.

Klient a opatrovateľ
Od opatrovateliek, ktorých je u našich západných susedov podľa aktívnych živností za minulý rok 25-tisíc, sa vyžaduje plná opatera klienta 24 hodín denne vrátane prípravy jedla a udržiavania poriadku. Za to by mala dostávať dennú mzdu, ktorá sa pohybuje približne od 50 do 80 eur. K tomu by mal klient ponúknuť samostatnú izbu a preplatiť sociálne poistenie, ktoré sa pohybuje vo výške 182 eur, takisto aj dopravu a jedlo. V niektorých rakúskych agentúrach stačí zaplatiť jednorazový poplatok na začiatku spolupráce. Je to však skôr len výnimka. Tento systém fungoval pred viac ako desiatimi rokmi a teraz doznieva.

Serióznejšie agentúry dnes požadujú buď províziu, ktorá sa hýbe priemerne od päť do desať percent ročne, alebo presne stanovený pravidelný poplatok. Ako protislužbu by mali ponúkať istotu zaradenia ku klientovi či pomoc pri vybavovaní adm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.