Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2018, 11:29

Príjem šéfa zachraňovanej banky ING mal vzrásť o 50 percent, po kritike ING ustúpila

Zverejnené plány vyvolali medzi obyvateľstvom aj na politickej scéne pozdvihnutie.

Príjem šéfa zachraňovanej banky ING mal vzrásť o 50 percent, po kritike ING ustúpila
Zdroj: Reuters

Holandská banka ING zrušila plánované zhruba 50 percentné zvýšenie príjmov pre svojho šéfa po tom, ako zverejnené plány vyvolali medzi obyvateľstvom aj na politickej scéne pozdvihnutie. V reakcii na ostrú kritiku banka v utorok oznámila, že dozorná rada "návrh prehodnotila".

ING minulý týždeň zverejnila podrobnosti o novom platovom balíku výkonného riaditeľa Ralpha Hamersa (51). Tie ukázali, že rast platu a balík akcií zvýši jeho ročné príjmy zhruba o 50 percent na približne 3 milióny eur. Za minulý rok zarobil Hamers takmer 2 milióny eur.

Informácie vyvolali medzi politikmi a verejnosťou pobúrenie. Holandská vláda totiž v roku 2008 vynaložila na záchranu banky miliardy eur. ING síce odvtedy peniaze vrátila, 50 percentné navýšenie príjmov pre jej šéfa však podľa Holanďanov už predstavovalo extrém.

Minister financií Wopke Hoekstra označil zvýšenie za "prehnané" a viacerí poslanci žiadali vysvetlenie od šéfa dozornej rady banky Jeroena van der Veera. Približne 99 percent poslancov plánovaný krok banky odsúdilo s tým, že takéto rozhodnutie určite nepomôže obnoviť dôveru vo finančný sektor.

Jeroen van der Veer ešte minulý týždeň uviedol, že Hamers, ktorý je vo vedení ING od roku 2013, má "už niekoľko rokov príjem nižší, než by mal mať" a banka sa rozhodla, že to zmení. "Toto rozhodnutie sme doteraz stále odkladali," povedal pre holandský finančný denník Het Financieele Dagblad.

Podľa odborovej organizácie CNV je však takéto zvýšenie "absurdné," najmä po tom, čo banka ostatným zamestnancom navrhla tohtoročné zvýšenie platov o 1,7 percenta. Jeroen Van der Veer nakoniec v utorok oznámil, že "dozornej rade je ľúto, aké pozdvihnutie jej plán vyvolal a rozhodla sa ho prehodnotiť".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.