Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2018, 12:27

OECD: Svetová ekonomika tento rok porastie najrýchlejšie za sedem rokov

Organizácia však varovala, že hospodárske vyhliadky by mohla ohroziť obchodná vojna.

OECD: Svetová ekonomika tento rok porastie najrýchlejšie za sedem rokov
Zdroj: MercatorNet

Svetová ekonomika v tomto roku vďaka oživeniu obchodu a investícií vzrastie o 3,9 percenta, najprudším tempom za sedem rokov. Rovnaké tempo rastu si udrží aj budúci rok. Predpovedala to dnes Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Zlepšila tak svoju novembrovú prognózu, podľa ktorej mal hospodársky rast v tomto roku činiť 3,7 percenta a v budúcom 3,6 percenta.

K zlepšeniu prognózy podľa OECD prispelo očakávanie, že svetovú ekonomiku podporí nedávne zníženie daní v Spojených štátoch. Organizácia však varovala, že hospodárske vyhliadky by mohla ohroziť obchodná vojna. Obavy z nej vyvolalo nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť clo na dovoz ocele a hliníka do USA.

"Eskalácia obchodného napätia by bola ničivá pre hospodársky rast aj pracovné miesta," vyhlásil hlavný ekonóm OECD Álvaro Pereira.

OECD predpokladá, že rast ekonomiky Spojených štátov v tomto roku dosiahne 2,9 percenta a budúci rok spomalí na 2,8 percenta. Príspevok nižších daní k hospodárskemu rastu by mal v oboch rokoch činiť 0,5 až 0,75 percentuálneho bodu, uviedla agentúra Reuters.

V eurozóne sa v tomto roku podľa OECD hrubý domáci produkt (HDP) zvýši o 2,3 percenta. V budúcom roku by mal hospodársky rast spomaliť na 2,1 percenta. V predchádzajúcej prognóze OECD predpovedala, že HDP eurozóny sa tento rok zvýši o 2,1 percenta a budúci rok o 1,9 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.