Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2018, 00:00

Čínsky CEFC nateraz dorástol, kvôli nedôvere

Spoločnosť CEFC sa podľa nepotvrdených informácií ocitla v problémoch s financiami i so zákonom. J&T čaká na vysvetlenie. Stratiť dôveru môže aj u ostatných.

Čínsky CEFC nateraz dorástol, kvôli nedôvere
Zdroj: Reuters

Po príchode čínskeho draka investičnej spoločnosti CEFC s obrovským kapitálom do Českej republiky sa rozbehol kolotoč investícií. CEFC má svoje hlavné záujmy hlavne v ropnom priemysle. Okrem iného sa však dlhodobo zaujíma aj o iné odvetvia. Jednými z hlavných investícií, ktoré mala v pláne, bol vstup do J&T Finance Group v takmer miliardovej hodnote, ako aj dvojmiliardový nákup mediálnej skupiny CME spolu s Pentou.

Podľa medializovaných informácií však Čínania zápasia s nedostatkom finančných prostriedkov, ktoré kompenzujú nevýhodnými úvermi. Bodkou za narastajúcimi pochybnosťami je aj údajné zatknutie predsedu predstavenstva CEFC Jien Ťien-minga, o ktorého sa začali zaujímať čínske úrady. „Špekulácie o zlej ekonomickej situácii zatriasli dôverou v CEFC. Odkup CME je však pravdepodobne mimo možnosti lokálnych hráčov, vrátane Penty, ktorá navyše v minulom roku investovala nemalé finančné prostriedky do vydavateľstva News and Media Holding, keď kúpila časť printového portfólia slovenského Ringieru. Je otázne, nakoľko investície do vydavateľstva ovplyvnia aj kúpu televízie Markíza,“ tvrdí šéfredaktorka mesačníka Strategie Petra Ševčíková.

J&T čaká, Penta mlčí
Ako prvá o schladení rokovaní s Číňanmi informovala už začiatkom marca J&T Finance Group, v ktorej CEFC vlastní takmer 10-percentný podiel. Spoločnosť ho mala zvýšiť na 50 percent, ktoré mali stáť 980 miliónov eur. Predmetom vyhlásení bol fakt, že ak čínska strana neposkytne dostatočné vysvetlenie, dlho pripravovaná transakcia vstupu do spoločnosti je v ohrození.

Spoločnosť však má viacero plánov. Jedným z nich je aj odkúpenie mediálnej skupiny CME, teda C

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.