Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2018, 00:00

Číňanom zostáva 12 dní. Inak je ich ďalší biznis s J&T ohrozený​

Zvýšenie podielu vo finančnej skupine sa má uskutočniť do konca marca.

Číňanom zostáva 12 dní. Inak je ich ďalší biznis s J&T ohrozený​
Zdroj: Reuters

Čínskej skupine CEFC sa kráti čas. Na zvýšenie podielu v J&T Finance Group má podľa českých Hospodárskych novín čas len do konca marca. Číňania momentálne vlastnia 9,9 percenta, no chúťky si robia na polovičný podiel, za ktorý chcú zaplatiť takmer miliardu eur. U susedov však narazili na Českú národnú banku, ktorej sa nepozdáva pôvod peňazí na celú transakciu. Okrem toho sa objavili informácie, že CEFC je v ekonomických problémoch a predseda predstavenstva mal byť Jie Ťien-ming v rukách čínskej polície.

Práve hraničný termín na ostro sledovanú transakciu vyvoláva otázky. Európsky zástupca skupiny CEFC Jaroslav Tvrdík na sociálnej sieti Twitter napísal, že Číňania majú ešte čas. „J&T Finance Group súhlasila s predĺžením zmluvy o 50-percentnom vstupe do 30. septembra,“ povedal Tvrdík. Finančná skupina sa k termínu uzatvorenia zmluvy nevyjadrila, no o schopnosti CEFC splácať svoje záväzky nepochybuje. „Stále platí, že s uzavretím dohody čakáme na oficiálne stanovisko a jasné vysvetlenie informácií z médií,“ konštatuje hovorkyňa J&T Monika Veselá. CEFC sa v Európe zaujíma aj o mediálny kolos CME.

Koniec marca. To je dátum, do ktorého by mala čínska energetická a finančná skupina CEFC podať vysvetlenie o tom, či je skutočne v ekonomických problémoch a či je jej predseda predstavenstva Jie Ťien-ming v rukách čínskej polície. Ak tak totiž neurobí, dohoda s J&T o 50-percentnom vstupe padá, informujú české Hospodárske noviny. Investícia v hodnote takmer miliardy eur, mala byť druhou najväčšou investíciou spoločnosti CEFC mimo Číny a pri jej slávnostnom podpise bol čínsky prezident Si Ťin-pching i český prezident Miloš Zeman.


To, či je konečným dátumom kon

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.