Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 08:05

Klimatická zmena môže prispieť ku globálnej migrácii až 143 miliónmi ľudí

Svetová banka upozorňuje, že klimatické zmeny sa stávajú hybnou silou migrácie.

klimatické zmeny
Zdroj: Reuters

Až 143 miliónom ľudí z najchudobnejších oblastí sveta hrozí, že ich klimatická zmena prinúti k migrácii, a to len v priebehu najbližších niekoľkých desiatok rokov.

Budú sa musieť presídliť do oblastí, ktoré na to nie sú pripravené. Uvádza sa to v správe Svetovej banky, z ktorej v utorok citovala spravodajská televízia CNN.

Správa naznačuje, že viac ako 143 miliónov obyvateľov južnej Ázie, subsaharskej Afriky a Latinskej Ameriky by do roku 2050 mohlo odísť z domovov v dôsledku sucha, neúrody či zvyšujúcej sa hladiny morí, teda fenoménov súvisiacich so zmenou klímy.

"Každý deň sa klimatická zmena stáva naliehavejšou hospodárskou, sociálnou a existenčnou hrozbou pre krajiny a ich obyvateľov," uviedla podľa CNN generálna riaditeľka Svetovej banky Kristalina Georgievová v úvode správy.

"Čoraz častejšie vidíme, že sa klimatická zmena stáva hybnou silou migrácie, ktorá núti jednotlivcov, rodiny a dokonca aj celé komunity hľadať lepšie a menej zraniteľné miesta pre život," dodala Georgievová.

V správe sa podľa CNN ďalej uvádza, že takýto druh migrácie bude do roku 2050 postupne stúpať a potom sa ešte zrýchli, ak nedôjde k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov.

Čísla hovoria o 86 miliónoch potenciálnych migrantov zo subsaharskej Afriky, o 40 miliónoch z južnej Ázie a ďalších 17 miliónoch z Latinskej Ameriky. V týchto troch regiónoch aktuálne žije dovedna 55 percent obyvateľstva rozvojových krajín.

Viac o zmene klímy a jej dopadoch na ľudstvo sa dozviete aj vo veľkej sérii HN Globálne s názvom Vianoce na blate. Ako zmena klímy ovplyvní najkrajšie sviatky.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.