Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 08:05

Klimatická zmena môže prispieť ku globálnej migrácii až 143 miliónmi ľudí

Svetová banka upozorňuje, že klimatické zmeny sa stávajú hybnou silou migrácie.

Klimatická zmena môže prispieť ku globálnej migrácii až 143 miliónmi ľudí
Zdroj: Reuters

Až 143 miliónom ľudí z najchudobnejších oblastí sveta hrozí, že ich klimatická zmena prinúti k migrácii, a to len v priebehu najbližších niekoľkých desiatok rokov.

Budú sa musieť presídliť do oblastí, ktoré na to nie sú pripravené. Uvádza sa to v správe Svetovej banky, z ktorej v utorok citovala spravodajská televízia CNN.

Správa naznačuje, že viac ako 143 miliónov obyvateľov južnej Ázie, subsaharskej Afriky a Latinskej Ameriky by do roku 2050 mohlo odísť z domovov v dôsledku sucha, neúrody či zvyšujúcej sa hladiny morí, teda fenoménov súvisiacich so zmenou klímy.

"Každý deň sa klimatická zmena stáva naliehavejšou hospodárskou, sociálnou a existenčnou hrozbou pre krajiny a ich obyvateľov," uviedla podľa CNN generálna riaditeľka Svetovej banky Kristalina Georgievová v úvode správy.

"Čoraz častejšie vidíme, že sa klimatická zmena stáva hybnou silou migrácie, ktorá núti jednotlivcov, rodiny a dokonca aj celé komunity hľadať lepšie a menej zraniteľné miesta pre život," dodala Georgievová.

V správe sa podľa CNN ďalej uvádza, že takýto druh migrácie bude do roku 2050 postupne stúpať a potom sa ešte zrýchli, ak nedôjde k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov.

Čísla hovoria o 86 miliónoch potenciálnych migrantov zo subsaharskej Afriky, o 40 miliónoch z južnej Ázie a ďalších 17 miliónoch z Latinskej Ameriky. V týchto troch regiónoch aktuálne žije dovedna 55 percent obyvateľstva rozvojových krajín.

Viac o zmene klímy a jej dopadoch na ľudstvo sa dozviete aj vo veľkej sérii HN Globálne s názvom Vianoce na blate. Ako zmena klímy ovplyvní najkrajšie sviatky.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.