Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

V minulom roku vo svete rástol počet dolárových miliardárov. Ich počet vzrástol vlani o 437 na rekordných 2694. O viac ako tretinu vzrástlo aj ich bohatstvo na 1,6 bilióna dolárov, vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2018.

Celkový počet dolárových miliardárov za posledných päť rokov vzrástol o 85 percent. Ak by sme ich bohatstvo prirovnali ku globálnemu HDP, tak tvorí až 13,2 percenta. "Ešte nikdy sa nekoncentrovalo toľko bohatstva v rukách takej malej skupine ľudí," povedal Rupert Hoogewerf hlavný výskumník publikačnej skupiny Hurun Report.

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac ich žije v Ázii, Severnej Amerike a Európe. Medzi krajinami dominuje Čína, kde ich žije až 819. Za posledný rok sa ich počet zvýšil o tretinu a rástol vyše desaťnásobne rýchlejšie v porovnaní s druhými Spojenými štátmi. Na tretom mieste sa podľa prieskumu umiestnila India. 

Z regiónu strednej Európy nemalo vlani podľa reportu zastúpenie Slovensko, ani Maďarsko. Susedné Rakúsko má v rebríčku 12 dolárových miliardárov. Česká republika má štyroch vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi rovnako ako Poľsko. 

Peking je momentálne hlavným mestom pre dolárových miliardárov, sídli ich tam 131. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi. Tretie miesto patrí mestu Hongkong, na ktorý sa doťahujú čínsky Shenzen a Šanghaj. 

"V susedných mestách Hongkong a Shenzen je teraz viac miliardárov ako v celej Kalifornii, 158 v porovnaní s 139," tvrdí Hoogewerf. 

V rebríčku sa umiestnilo aj 85 miliardárov, ktorí majú 40 a menej rokov. Je to o sedem viac, ako v minulom roku. Z tohto počtu získalo majetok svojím vlastným úsilím 47 z nich a 35 ho zdedilo, píše sa v správe. 

Viac ako deväť percent dolárových miliardárov sú prvou generáciou imigrantov. Najviac a to 65 ich je zo Spojených štátov, ďalej to je Veľká Británia s počtom 45 a tretie miesto Švajčiarsko ich má o päť menej. Najbohatším imigrantom je Sergej Brin, spoluzakladateľ spoločnosti Google s majetkom 46 miliárd dolárov.     

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.