Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2018, 17:10

EÚ zatiaľ dostane výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA

Medzi ďalšími krajinami, ktoré dostali výnimku sú Austrália a Južná Kórea.

EÚ zatiaľ dostane výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA
Zdroj: Reuters

Európska únia (EÚ) predbežne dostane výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA. Medzi ďalšími obchodnými partnermi Spojených štátov, na ktoré sa zatiaľ clá nebudú vzťahovať, sú aj Austrália a Južná Kórea. Clá by mali začať platiť v piatok.

Americký prezident Donald Trump 8. marca oznámil, že o 15 dní začnú platiť clá na dovoz ocele (25 percent ) a hliníka (10 percent), pričom sa odvolal na málo používanú právomoc prezidenta zaviesť opatrenia proti dovozu z dôvodu ohrozenia národnej bezpečnosti.

Trump vtedy uviedol, že vzhľadom na prebiehajúce rokovania o revízii dohody o voľnom obchode NAFTA s Kanadou a Mexikom dostanú tieto krajiny výnimku zo spomínaných ciel.

Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer vo štvrtok pred finančným výborom Senátu povedal, že Trump sa rozhodol pozastaviť platnosť ciel pre ďalšie krajiny, s ktorými bude ďalej rokovať. "Máme tu Európu, máme tu Austráliu, máme tu Argentínu, máme tu Brazíliu, koho som ešte zabudol? A, samozrejme, Kóreu, kde rokujeme," povedal Lighthizer.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.