Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2018, 00:00

Čína plánuje odvetu za clá Donalda Trumpa

Prezident tvrdí, že clá vznikli kvôli kopírovaniu amerických značiek.

Čína plánuje odvetu za clá Donalda Trumpa
Zdroj: Reuters

Americké domácnosti si zrejme priplatia o stovky dolárov viac za produkty z Číny. Môžu za to 25-percentné dovozné clá, ktoré Donald Trump uvalil na čínske tovary. Zdôvodnenie je pomerne jednoduché. Môže za to fakt, že Peking kopíruje známe americké značky z technologického či odevného priemyslu.


Plní svoje sľuby
Trump začiatkom obchodnej vojny napĺňa svoje predvolebné heslo „America First“, teda Amerika na prvom mieste. „V rámci svojho hrubozrnného populizmu sa tak snaží ochrániť sektory domácej ekonomiky, ktoré doplatili na silnú konkurenciu zo zahraničia, pričom v žalúdku mu leží najmä komunistická Čína,“ hodnotí finančný analytik J&T banky Stanislav Pánis. Nová tarifa by sa mala týkať tovarov v hodnote 60 miliárd dolárov. Podľa analytika Trim Kapitál Ronalda Ižipa samotné clá nie sú pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.