Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 10:13

Bývalý grécky minister financií Varufakis založil novú stranu, chce nižšie dane

Cieľom strany MeRA25 je obmedziť byrokraciu, znížiť dane a zabezpečiť transparentné rozhodovanie na únijnej úrovni.

Bývalý grécky minister financií Jannis Varoufakis, ktorý sa pred rokmi výrazne podieľal na roztržke Atén s medzinárodnými veriteľmi, najmä eurozónou, oznámil dnes založenie novej politickej strany. Jej názov je Európska front realistické neposlušnosti so skratkou MeRA25.

Cieľom formácie je obmedziť byrokraciu a zabezpečiť transparentné rozhodovanie na únijnej úrovni.

Strana sa stane súčasťou zoskupenia menom Demokracia v Európe - hnutie 2025 (DiEM25), ktoré Varufakis predstavil vo februári roku 2016 v Berlíne. Okrem Varufakisa, ktorý bol v gréckej vláde za krajne ľavicovú formáciu SYRIZA, podporuje nové zoskupenie napríklad španielske ľavicové protestné hnutie Podemos.

Päťdesiatsedemročný Varufakis sa dnes zaviazal "priniesť realistickú nádej" svojej krajine. Dosiahnuť chce reštrukturalizáciu gréckeho zahraničného dlhu, zníženie daní a vzniku štátneho orgánu, ktorý by riešil dlhy klientov bánk a chránil tých príliš zadlžených pred stratou nehnuteľného majetku, uviedla agentúra AFP.

Varufakis bol ministrom financií terajšieho premiéra Alexisa Tsiprasa po víťazstve formácie SYRIZA vo voľbách v januári 2015. V polovici toho istého roku však odstúpil potom, čo sa s Tsiprasom rozišiel kvôli sporu o to, ako sa vysporiadať s medzinárodnými veriteľmi.

Varufakis chcel opustiť euro, čo Tsipras nepripustil a radšej sa s veriteľmi dohodol na podmienkach splácania dlhov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.