Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2018, 10:41

Slováci v Česku zarábajú viac ako domáci, mzdy v krajine výrazne rastú

  • Medián mesačnej mzdy v Česku sa pohybuje okolo úrovne 26-tisíc Kč.
  • Najrýchlejšie sa vlani zárobky v Česku zvyšovali pracovníkom v službách a v predaji.
Slováci v Česku zarábajú viac ako domáci, mzdy v krajine výrazne rastú
Zdroj: Reuters

Mzdy v Česku podľa štatistík naďalej výrazne rastú. Napriek tomu 65 percent zamestnancov poberá nižšiu ako priemernú mzdu, konštatuje internetový portál českých Hospodářskych novin.

Priemerný Čech mal mať vlani mzdu o 7 percent vyššiu ako rok predtým a mala by presahovať 30-tisíc korún (1179,94 eura). Ale najnovšie údaje českého ministerstva práce za rok 2017 ukázali, že až 65 percent zamestnancov malo nižšiu ako priemernú mzdu.

Najrýchlejšie rástli zárobky v službách a v predaji

Takzvaný medián mesačnej mzdy sa pohybuje okolo úrovne 26-tisíc Kč. Medián je presný stred, čo znamená, že polovica obyvateľov Česka mala v roku 2017 mzdu nižšiu ako 26-tisíc Kč a polovica vyššiu. V prípade zamestnancov platených štátom presiahol celkový medián 28-tisíc Kč. Súkromný sektor pritom zamestnáva okolo 3 miliónov ľudí, štát 600-tisíc.

Najrýchlejšie sa vlani zárobky zvyšovali pracovníkom v službách a v predaji (až o 13 percent). Napríklad v prípade predavačov nárast mediánu predstavoval zhruba 2000 Kč a v Prahe ich mzda presiahla 20-tisíc Kč, pričom priemer v celej republike bol 18-tisíc Kč.

Štatistiky tiež ukázali, že sa výrazne zvýšili aj mzdy v rezorte obrany, o 11 percent. Medián platu najvyšších štátnych úradníkov v rezorte obrany dosiahol dokonca 103-tisíc Kč.

Ženám rástli mzdy rýchlejšie

Ženám sa vlani mzdy zvýšili viac ako mužom. Rozdiel medzi odmeňovaním mužov a žien však stále ostáva veľký, niekedy až 7000 Kč, a to hlavne v súkromnom sektore.

S vyšším dosiahnutým vzdelaním je vyššia aj celková mzda, ale u menej vzdelaných ľudí je rast miezd rýchlejší. V prípade vysokoškolákov však medián hrubej mesačnej mzdy prvýkrát presiahol 40-tisíc Kč. Naopak u ľudí bez maturity a ľudí s ukončeným základným vzdelaním dosahujú zárobky podpriemerné hodnoty.

V Česku pracujú desaťtisíce cudzincov, najviac je Slovákov, vyše 60-tisíc. Cudzinci zvyčajne dostávajú vyššie mzdy, Slováci o viac ako 2000 Kč. Viac dostávajú aj Rumuni, tých však v Česku pracuje len zhruba 4000.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.