Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 00:00

Padol nemecký súhlas. No nič nie je vyhraté

Rusi sú v súvislosti s výstavbou sebavedomí, podľa analytikov ešte nemajú vyhraté.

Padol nemecký súhlas. No nič nie je vyhraté
Zdroj: Reuters

Nemecko pred týždňom odkleplo Nord Stream 2 – HN vám prinášajú odpovede na hlavné otázky týkajúce sa projektu, ktorý už roky „rozdeľuje“ Európu.

Znamená nemecký súhlas definitívnu zelenú pre výstavbu?
Minulý týždeň v pondelok vyjadril súhlas Spolkový úrad pre lodnú dopravu, čo bol posledný potrebný súhlas zo série povolení, ktoré sa na projekt vyžadovali od nemeckých úradov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister zahraničia Heiko Mass sa vyjadrili, že „ide o čisto ekonomický projekt“ napriek nesúhlasnému stanovisku mnohých krajín východnej Európy.


Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická, si myslí, že rozhodnutie Nemecka nie je prekvapivé, keďže ešte 31. januára získala spoločnosť Nord Stream 2, plne vlastnená Gazpromom, povolenie od banského úradu v Stralsunde, ktoré bolo nevyhnutné pre vybudovanie cieľovej stanice. „Momentálne projekt splnil všetky fázy prípravy, medzi ktoré patrila aj Espoo správa o environmentálnom dosahu a môže sa prikročiť k získaniu stavebného povolenia,“ doplnil.


„Teší nás, že od tohto momentu sú zabezpečené všetky potrebné povolenia na výstavbu nemeckej trasy,“ vyjadril sa Jens Lange, šéf konzorcia Nord Stream 2.


Lenka Ferenčáková, manažérka pre Energoklub spoločnosti sféra, však upozornila, že hoci propagátori projektu stále tvrdia, že príprava napreduje podľa plánu a potrubia sa podarí dokončiť do konca roku 2019, nič ešte nemajú vyhraté. „Na druhej strane, ruskí plynári viackrát potvrdili, že dokážu výborne kľučkovať v ustanoveniach európskej legislatívy aj politikách,“ zhodnotila pre HN Ferenčáková. Nové potrubia totiž majú prechádzať aj cez územia, respektíve cez vody ďalších krajín Európskej únie.


Čo bude nasledovať, v akom štádiu je aktuálne projekt?
Projekt ešte musí získať súhlas od úradov vo Fínsku, Švédsku a v Dánsku. Napríklad v Kodani pritom vznikla pomerne silná opozícia proti tomuto projektu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.