Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 12:29

Česko si plánuje vyrokovať osobitý status, nechce po prijatí eura ručiť za grécke dlhy

Česko zatiaľ nestanovilo presný termín pre vstup do eurozóny, aj keď ekonomické kritériá v podstate plní.

Česko si plánuje vyrokovať osobitý status, nechce po prijatí eura ručiť za grécke dlhy
Zdroj: Reuters

Česko si chce vyrokovať osobitý status pri plánovanom prijatí eura. Praha by podľa svojich predstáv mala dostať po vstupe do eurozóny výnimku, aby nemusela ručiť za záchranné úvery pre Grécko, uviedli české Hospodárske noviny (HN) s odvolaním sa na vládne zdroje.

"Je pre nás ťažké viesť diskusiu o prijatí eura vo chvíli, keď by sme mali automaticky po vstupe ručiť za rozhodnutie, ktorého sa nezúčastnili ani českí občania, ani českí politici," uviedol pre HN štátny tajomník pre Európsku úniu Aleš Chmelař. Potvrdil tiež, že vláda sa chce s eurozónou dohodnúť na tom, aby nemusela prevziať záruky za pôžičky, ktoré jej záchranné fondy poskytli predtým, než Česko prijme spoločnú európsku menu.

Premiér Andrej Babiš pre HN uviedol, že Česko nemôže vážne uvažovať o prijatí eura, pokiaľ nebude jasné, ako chce eurozóna vyriešiť záväzky z minulosti a ako bude realizovať reformu, o ktorej tak často hovorí.

Česko zatiaľ nestanovilo konkrétny termín pre vstup do eurozóny, aj keď ekonomické kritériá v podstate plní. Hlavným dôvodom je predovšetkým neochota ručiť za grécke dlhy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.