Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2018, 00:00

Z vojny medzi USA a Čínou vyťaží Európa

Clá medzi dvoma gigantmi znamenajú menej vytvorených pracovných miest, vyššie náklady pre firmy a ceny pre domácnosti.

Z vojny medzi USA a Čínou vyťaží Európa
Zdroj: Reuters

Čína prilieva olej do ohňa. Bravčové, ženšen či mandle. Tieto produkty patria do skupiny 128 výrobkov, na ktoré uvalil Peking zvýšené dovozné clá v hodnote 25 percent. Celkovo sa novinka dotkne tovarov v hodnote troch miliárd dolárov. Čínske ministerstvo financií uviedlo, že týmto krokom reaguje na zvýšenie amerických ciel na oceľ a hliník. „Investori sa obávajú, že postupné napínanie svalov môže vyústiť do obchodnej vojny, čo môže negatívne ovplyvniť vývoj svetového hospodárstva,“ komentuje analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Peking zasiahol „prezidentove oblasti“
Čína navyše zacielila clá na vybrané produkty, ktoré sa vyrábajú v štátoch a oblastiach ako napríklad Kalifornia, v ktorých americký prezident získal najviac hlasov v prezidentských voľbách. Práve mandle, sušené ovocie a orechy zasiahnuté čínskymi tarifami sú základnými produktmi kalifornskej úrodnej doliny. Zároveň je Čína druhou najdôležitejšou destináciou pre tunajšie mandle. Podľa analytika Topforexu Petra Bukova ide o ekonomický krok s jasným politickým pozadím, keďže uvalenie cla na tiet

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.