Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2018, 00:00

Dopyt po drahokamoch stúpa. Lákajú diamanty

Africkú diamantovú baňu plánujú rozširovať. Vyťažiť sa z nej má ďalších 50 miliónov karátov.

Dopyt po drahokamoch stúpa. Lákajú diamanty
Zdroj: Reuters

Diamantová horúčka v Botswane pokračuje. Ťažobná spoločnosť Debswana totiž plánuje prehĺbiť najcennejšiu baňu na svete Jwaneng. Podľa informácií Bloombergu sa baňa zmení z dosiaľ 650 na astronomických 830 metrov hĺbky. Cena projektu je však zatiaľ otázna. Firma to komentovať odmietla. Výkonný riaditeľ Mikuš Diamonds Martin Mikuš pre HN hovorí, že primárnym cieľom nie je teda zväčšenie vyťaženého množstva diamantovej suroviny, ale predĺženie životnosti tejto bane o 11 rokov do 2035.


Okrem toho však projekt s názvom Cut 9 umožní vyťaženie ďalších 50 miliónov karátov. „Aj podľa doterajších skúseností s podobnými operáciami zo strany ťažobných spoločností nepredpokladám, že tento konkrétny projekt bude mať relevantný dosah na cenu diamantovej suroviny a následne teda aj cenu opracovaných diamantov,“ vysvetľuje Mikuš. Podľa odborníka Capital Markets Martina Krištoffa za rozšírením bane môže byť aj vysoký dopyt po tejto komodite, priaznivé politické alebo ekologické podmienky na ťažbu. Cena diamantov sa však podľa analytikov výrazne nezmení. „Nemyslím si, že nastane dramatická situácia. Investovať do diamantov sa však stále opl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.