Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2018, 11:38

Saudi zvažujú, že zo znepriateleného Kataru urobia ostrov

  • Saudská Arábia zvažuje, že na svojej hranici s Katarom nechá vybudovať prieplav a z polostrova tak vytvorí ostrov.
  • Saudi podľa miestnych médií chcú na hranici s Katarom tiež vybudovať vojenskú základňu a úložiská jadrového odpadu.
  • Plány však zatiaľ neboli potvrdené oficiálnymi zdrojmi.
Saudi zvažujú, že zo znepriateleného Kataru urobia ostrov
Zdroj: TASR/AP

Saudská Arábia zvažuje, že na svojej hranici s Katarom nechá vybudovať prieplav a z polostrova tak vytvorí ostrov. Projekt by financovala Saudská Arábia spolu so Spojenými arabskými emirátmi a podieľali by sa na ňom egyptskí developeri. S odkazom na špekulácie v saudskoarabskej tlači o tom informovala agentúra AP.

Katar sa od minulého leta nachádza v diplomatickej kríze, keďže naň okolité štáty kvôli údajnému financovaniu terorizmu uvalili dopravnú i obchodnú blokádu. Katar obvinenia odmieta.

O projekte nazvanom Morský prieplav Salva informovali denníky Ar-Rijád a Sabk. Podľa nich sa Saudská Arábia na hranici s Katarom takisto chystá vybudovať vojenskú základňu a úložiská jadrového odpadu. Plány však zatiaľ neboli potvrdené oficiálnymi zdrojmi.

Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Bahrajn a Egypt 5. júna 2017 oznámili, že s Katarom prerušujú diplomatické styky, a vyhlásili proti nemu dopravnú a obchodnú blokádu. Ako dôvod uviedli, že Katar podporuje teroristické organizácie a udržiava úzke vzťahy s Iránom, ktorý je hlavným geopolitickým rivalom Saudskej Arábie.

Katar obvinenia odmieta a tvrdí, že okolité štáty proti nemu plánujú vojenskú intervenciu. V oblasti obrany preto uzavrel v uplynulých mesiacoch dohody s USA, Francúzskom, Talianskom a Britániou.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.