Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 11:27

Pôvodne česká firma Avast smeruje na burzu, chce získať 200 miliónov dolárov

Produkty antivírusovej firmy Avast využívalo vlani v decembri 435 miliónov zákazníkov.

Pôvodne česká firma Avast smeruje na burzu, chce získať 200 miliónov dolárov

Pôvodne česká antivírusová firma Avast chce emisiou akcií na londýnskej burze tento rok v máji získať zhruba 200 miliónov dolárov. Plánuje tak znížiť zadlženosť a financovať ďalší rast.

Firma to dnes uviedla v tlačovej správe. Podľa agentúry Reuters by mal byť celý podnik v rámci vstupu na burzu ohodnotený na zhruba štyri miliardy dolárov.

Globálna ponuka akcií bude smerovať k inštitucionálnym investorom v Británii aj v ďalších krajinách mimo USA. Celkovo by sa mali obchodovať akcie zodpovedajúce štvrtine základného imania spoločnosti. Avast plánoval primárnu ponuku akcií (IPO) už v roku 2012, kvôli podmienkam na trhu však od plánu ustúpil.

Podľa zdroja agentúry Reuters oboznámeného so situáciou spoločnosť Avast dúfa, že okrem 200 miliónov dolárov z primárnej ponuky získa tiež ďalších 800 miliónov dolárov prostredníctvom sekundárnych predajov akcií.

Bezpečnostné produkty avast využívalo vlani v decembri 435 miliónov zákazníkov, z toho 290 miliónov na PC a zvyšok na mobilných zariadeniach. Takmer polovica užívateľov v Európe, Strednom východe a v Afrike a tretina v Amerike.

Avast vlani zvýšil konsolidované výnosy o 91 percent na 653 miliónov dolárov. Proti zisku 25 miliónov USD v roku 2016 sa ale vlani ponoril do straty 34 miliónov dolárov. Prevádzkový zisk vzrástol štvornásobne na 124 miliónov USD.

Podiel 46 percent vo firme Avast v súčasnosti držia jeho zakladatelia, 29 percent má investičná spoločnosť CVC Capital Partners sídliaca v Luxembursku, zamestnanci a manažment vlastní 18 percentný podiel.

Avast celosvetovo zamestnáva 1600 ľudí, z toho zhruba tisíc v Česku, konkrétne v Prahe a v Brne. Pobočky má v 15 krajinách vrátane USA, Japonska alebo Ruska. Medzi najvýznamnejšie trhy spoločnosti patria USA, Brazília, Francúzsko, alebo rýchlo rastúca India.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.