Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Gazprom má záujem o Slovensko

Zástupca predsedu predstavenstva spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev v exkluzívnom rozhovore pre HN.

Gazprom má záujem o Slovensko
Zdroj: Reuters

Gazprom Export podpísal minulý rok so slovenskou spoločnosťou Eustream dohodu o prístupe k prepravnej infraštruktúre do roku 2050. Ide o prolongáciou dohody, ktorá platí do roku 2028. Aké objemy v súvislosti s novými podmienkami bude Gazprom prepravovať?
Dohoda, ktorú sme podpísali, zatiaľ nie je zmluvou na tranzit, ale rámcovou dohodou o prístupe k prepravnej infraštruktúre Slovenska. Zámerom toho, že sme dohodu uzavreli, je ukázať náš záujem využívať prepravný systém vašej krajiny do roku 2050. Parametre sa v takýchto dohodách definujú orientačne, preto je priskoro hovoriť o objemoch a termínoch. Presné údaje a detaily sa definujú v prílohách k rámcovej zmluve. Hlavným cieľom je, že potvrdzujeme, že sme pripravení používať slovenskú prepravnú infraštruktúru i v najbližších desaťročiach. Európsky trh sa stáva čoraz viac zaujímavým a vzájomne prepojeným. Toky plynu menia svoj smer. Preto, napríklad, plyn, ktorý môže ísť z Nord Stream 2 cez Slovensko do Rakúska, je reálnym obrazom zajtrajška európskej energetiky.

Ako sa pozeráte na želanie Európskej komisie rokovať s vami i inými exportérmi plynu ako jedna strana, to znamená bez možnosti vyjednávať s jednotlivými štátmi?
My sme vždy pripravení rokovať. S hocikým. Rokovania však musia mať pod sebou nejaké základy, čiže sa musia uskutočňovať v právnom priestore a musia mať pred sebou cieľ – riešenie nejakej problémovej situácie a toto riešenie musí byť možné. Čo sa týka stavby Nord Stream 2, právne pole existuje a je jasne definované. O

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.