Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Hliník vystrašil investorov. Obávajú sa, že zmizne z trhu

Slovenskí producenti zvýšenie ceny evidujú, ale produkcia zatiaľ ostáva nezmenená.

Hliník vystrašil investorov. Obávajú sa, že zmizne z trhu
Zdroj: Reuters

Hliník aktuálne zažíva na trhoch jeden rekord za druhým. Ešte v piatok bola jeho cena dokonca najvyššia za posledných šesť rokov. Môžu za to sankcie, ktoré Spojené štáty uvalili na ruskú spoločnosť Rusal, druhého najväčšieho producenta tohto kovu na svete. Aktuálne sa komodita obchoduje za 2 285 dolárov za tonu. Nepriamo sa aktuálny nedostatok kovu môže dotknúť aj slovenských firiem či automobiliek.

Zmeny zatiaľ nie sú
„Masívnejší nárast cien hliníka môže zvýšením výrobných nákladov čiastočne zasiahnuť aj slovenských producentov. Tí si však ceny zaisťujú prostredníctvom futures kontraktov. Preto by negatívny dosah nemal byť veľký,“ hodnotí analytik Across Private Investments Jakub Rosa. A to najmä z dôvodu, že naším hlavným importérom hliníka nie je Rusko, ale susedné Poľsko.


Domáci producenti síce evidujú zmeny v cenách tejto komodity, ale zatiaľ ich vo svojej výrobe nezaznamenali. „Naša spoločnosť sa zaoberá výrobou sekundárneho hliníka, to znamená, že spomínaný vývoj na trhu za ostatný týždeň sa do zvýšenia predajnej ceny nepremietol,“ vysvetľuje pre HN vedúca obchodného oddelenia spoločnosti Confal Jarmila Mihalyfiová. Ďalej pokraču

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.