Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 10:49 Aktualizované dňa 18.04.2018 o 11:41

Penta expanduje. So svojimi lekárňami vstupuje na čínsky trh

Penta jedná s potenciálnymi spoločnosťami o kúpe lekární Dr.Max.

Penta expanduje. So svojimi lekárňami vstupuje na čínsky trh
Zdroj: Pavol Funtál

Investičná skupina Penta Investments vstúpi so svojou lekárenskou sieťou Dr.Max na čínsky trh. Jedná s potenciálnymi spoločnosťami o ich kúpe. Uviedol to dnes spolumajiteľ Penty Marek Dospiva na tlačovej konferencii.

"Chceme ísť formou organického rastu aj formou akvizícií od malých spoločností po veľké reťazce," povedal Dospiva. Firma sa chce pritom zamerať predovšetkým na južné provincie, najmä Šanghaj.

Podľa ďalšieho zo spolumajiteľov Jaroslava Haščáka je Čína druhý najväčší trh s liečivami s obratom 140 miliárd dolárov a 400-tisíc lekární. "Je to ale beh na dlhú trať, chceme tam mať nejaké prvé viditeľné úspechy za päť rokov," doplnil Haščák.

Dr.Max patrí k najviac ziskovým firmám v portfóliu Penty. Vlani sieť lekární vstúpila do Rumunska, Srbska a Talianska. Rozhodnutie o akvizícii rumunskej A & D Pharmy je doposiaľ najväčšou jednorazovou investíciou Penty.

Do segmentu maloobchodu, kam patrí aj Dr. Max, skupina Penta vlani investovala 6,8 miliardy českých korún (270 miliónov eur). Celkové investície predstavovali 14,3 miliardy korún (567 miliónov eur).

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Popri zdravotníctve pôsobí vo finančných službách, výrobe, maloobchode, realitách a mediálnom odvetví. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac než 41-tisíc ľudí. Penta pôsobí vo viac než desiatich krajinách Európy a má zastúpenie v Prahe, Bratislave a Varšave.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.