Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2018, 11:56

Nemeckej automobilke Volkswagen hrozí miliardová žaloba

Dodávateľská firma tvrdí, že jej automobilový koncern neoprávnene vypovedal zmluvy.

Nemeckej automobilke Volkswagen hrozí miliardová žaloba
Zdroj: Reuters

Nemeckej automobilke Volkswagen, ktorej súčasťou je aj Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jej dodávateľa, spoločnosti Prevent.

Firma tvrdí, že jej automobilový koncern neoprávnene vypovedal zmluvy. Informáciu priniesol denník Südddeutsche Zeitung a o chystanej žalobe informujú aj ďalšie nemecké médiá.

Prípravy na podanie žaloby o náhradu škody denníku potvrdil hovorca dodávateľskej skupiny Prevent. Firma VW denníku oznámila, že žaloba nemá žiadny právny základ.

Presná výška požiadavky na odškodnenie ešte nebola stanovená, ale v odvetví sa počíta so zhruba dvoma miliardami eur. Že skutočne pôjde o miliardy, potvrdil aj hovorca Prevent.

Do sporu sa VW a Prevent dostali už v roku 2016. Vtedy automobilke skomplikovalo situáciu zastavenie dodávok od dvoch dcérskych spoločností skupiny Prevent. Nakoniec vyústilo v nútené niekoľkodňové prerušenie výroby v továrňach VW. Prevent tak vtedy zareagoval na fakt, že mu VW stornoval objednávku za 500 miliónov eur.

Skupina Prevent vlastní niekoľko firiem, ktoré dodávajú výrobcom automobilov vrátane VW rôzne druhy súčiastok. Založil ju bosniansky podnikateľ Nijaz Hastor. V Bosne a Hercegovine je Prevent najväčším zamestnávateľom, pracuje pre neho cez 6,5 tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.