Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2018, 15:51

Prvýkrát je streamovanie najväčším zdrojom príjmov v hudobnom priemysle

Streamovanie hudby tak za sebou nechalo predaj CD nosičov a digitálne sťahovanie nahrávok.

Prvýkrát je streamovanie najväčším zdrojom príjmov v hudobnom priemysle
Zdroj: Reuters

Online streamovacie služby, ako je Spotify alebo Apple Music, sa vlani stali najväčším zdrojom príjmov hudobného priemyslu. Prvýkrát tak za sebou nechali predaj CD nosičov a digitálne sťahovanie nahrávok.

Oznámila to dnes Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI). Podľa jej správy Global Music Report 2018 sa celkové príjmy hudobného priemyslu zvýšili o 8,1 percenta na 17,3 miliardy dolárov.

Príjmy hudobného priemyslu sa vďaka streamovaniu začali zvyšovať po dlhom období poklesu. V priebehu 15 rokov do roku 2014 sa tržby z predaja hudby znížili o 40 percent na 14,3 miliardy dolárov.

Vlani mali streamovacie firmy 176 miliónov predplatiteľov a svoj podiel na príjmoch sektora zvýšili na 38 percent z 29 percent v predchádzajúcom roku. Predaj fyzických nosičov vlani klesol o päť percent a predaj prostredníctvom sťahovania o 20 percent. Príjmy sektora ale aj tak boli na 68,4 percenta úrovne roku 1999.

Zlepšenie je viditeľné v Latinskej Amerike, kde sa tržby hudobného sektora vlani zvýšili o 17,7 percenta, a potom v Číne, kde rast predstavoval 35,3 percenta. V päticu najväčších trhov z hľadiska tržieb sa však držia Spojené štáty, Japonsko, Nemecko, Británia a Francúzsko. Čína bola vlani desiata a Brazílie deviata.

Najžiadanejším hudobníkom sa vlani stal Ed Sheeran, za ním bola jednička roku 2016 Drake a tretí Taylor Swiftová. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.