Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 09:48

Macron chce predísť kríze s Čínou, odmietol možnosť stretnutia s dalajlámom

Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona by takéto stretnutie vyvolalo protiopatrenia zo strany Číny.

Emmanuel Macron
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu odmietol možnosť stretnutia s tibetským duchovným vodcom dalajlámom, tvrdiac, že takýto krok by bez predchádzajúcej konzultácie s Pekingom vyvolal "krízu" s čínskou vládou. Macron to vyhlásil vo Washingtone, kde končí svoju oficiálnu návštevu.

Macron však na stretnutí so študentmi Univerzity Georgea Washingtona podotkol, že s týmto "veľmi inšpiratívnym" exilovým tibetským lídrom sa stretol v Paríži ešte ako prezidentský kandidát.

"Teraz som prezidentom Francúzskej republiky. Keby som sa s ním stretol, určite by to vyvolalo krízu s Čínou. Bolo by pre francúzsky ľud dobré, keby prišli z Číny určité protiopatrenia? Určite nie," zdôraznil Macron s tým, že takéto politické gesto by bolo neužitočné.

Šéf Elyzejského paláca však podľa stanice France 24 pootvoril dvere pre hlbšie zainteresovanie v danej problematike. "Ak by mohlo byť Francúzsko nápomocné pri riešení situácie medzi dalajlámovým ľudom a Čínou, spravím všetko, čo bude v mojich silách," uviedol Macron v hlavnom meste Spojených štátov.

Prezident na záver diskusie dodal, že vníma "isté prvotné signály", že čínsky prezident Si Ťin-pching by mohol byť prístupný riešeniu danej otázky. "Dúfam v to pre Čínu, dalajlámu, ako aj pre budhistov," zakončil.

Peking obviňuje dalajlámu - nositeľa Nobelovej ceny mieru - zo snahy o dosiahnutie nezávislosti Tibetu prostredníctvom "duchovného terorizmu". Dalajláma, vlastným menom Tändzin Gjamccho, však tvrdí, že požaduje iba širšiu autonómiu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.