Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 12:07

Exguvernér Českej národnej banky: Realitná bublina v Česku nie je, ceny ďalej porastú

Exguvernér ČNB Zdeněk Tůma tvrdí, že na trhu sa štrukturálny problém v oblasti ponuky stretol s priaznivou fázou ekonomického cyklu na strane dopytu.

Exguvernér Českej národnej banky: Realitná bublina v Česku nie je, ceny ďalej porastú
Zdroj: Reuters

Výrazný rast cien nehnuteľností v Česku neznamená, že by tu bola realitná bublina. Ceny porastú aj naďalej, aj keď tempo rastu sa zníži.

Na diskusnom stretnutí Asociácie pre rozvoj trhu nehnuteľností to dnes povedal bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Napríklad v Prahe vzrástli ceny nových bytov za posledného dva a pol roka zhruba o tri pätiny.

"O bubline môžeme hovoriť v prípade, že ceny prekročia rovnovážnu úroveň. Keď potom bublina praskne, ceny klesnú. Ale to sa tu nedeje. Toto je reálna konvergencia. Približujeme sa vyspelejším krajinám aj v iných oblastiach, nehnuteľnosti nie sú výnimkou," uviedol Tůma.

Na trhu sa podľa neho štrukturálny problém v oblasti ponuky stretol s priaznivou fázou ekonomického cyklu na strane dopytu. "Na jednej strane sa stavia málo nových bytov. Na druhej strane ľuďom rastú platy, majú istotu, že za rok neprídu o zamestnanie," doplnil bývalý guvernér.

Opatrenia ČNB, ktoré obmedzujú poskytovanie hypoték, podľa neho primárne necielia na to, aby znížením dopytu klesli ceny. "Je to hlavne z pohľadu finančnej stability, aby sa ľudia nezadĺžili. Potenciálny vplyv na ceny bude skôr sekundárny," dodal Tůma.

Podľa údajov poradenskej spoločnosti Deloitte vzrástli predajné ceny bytov v Prahe a krajských mestách na konci minulého roka medziročne v priemere o 10,4 percenta na 53.700 korún českých za meter štvorcový. Najdrahšia bola Praha (70.800 kč ), najlacnejší Ústí nad Labem (13.800 kč), kde však byty medziročne zdraželi takmer o pätinu. Nájmy sa na konci minulého roka zvýšili o 13,8 percenta na 197 korún českým za meter štvorcový.

Pokiaľ ide o nové byty, podľa štatistík developerských spoločností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrástla priemerná predajná cena v Prahe na konci tohtoročného prvého štvrťroku medziročne o 22,8 percenta na 88.552 korún za meter štvorcový. V mimopražských regiónoch priemerná cena stúpla o 17,4 percenta na 52.832 korún za meter štvorcový. V hlavnom meste nastal zlom v polovici roka 2015. Od tej doby novostavby zdraželi zhruba o tri pätiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.