Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 13:25

Mallorca sa búri proti Airbnb. Chce zakázať prenájom bytov

Občania tohto španielskeho mesta už majú dosť rastúcich cien nájmov.

Mallorca sa búri proti Airbnb. Chce zakázať prenájom bytov
Zdroj: YouTube

Palma na ostrove Mallorca chce byť prvým španielskym mestom, ktoré zakáže prenájom bytov turistom. Občania aj zákonodarcovia hlavného mesta, kde žije asi polovica všetkých obyvateľov Malorky, už majú dosť rastúcich cien nájmov. "Nie je nič horšie, ako keď si obyvatelia nemôžu dovoliť žiť vo vlastnom meste," komentoval návrh starosta Antoni Noguera.

Noguera v utorok povedal, že jeho vláda bude hlasovať pre zákaz v mestskej rade, informoval server Deutsche Welle.

Nájomné na Malorke a vo väčšine španielskych miest sa v posledných rokoch razantne zvýšilo. Mnoho obyvateľov a miestnych zákonodarcov viní z nárastu cien internetové portály a aplikácie, ktoré umožňujú turistom krátkodobo si prenajať byty priamo od majiteľov. Najznámejšou platformou je Airbnb. V minulom roku sa proti masovému cestovnému ruchu na Malorke uskutočnili dokonca demonštrácie.

Noguera uviedol, že zo zákazu budú vylúčené len domy, ktoré nie sú v chránených oblastiach, v blízkosti letísk alebo priemyselných oblastiach.

Podobný problém už riešilo mnoho ďalších európskych miest. Proti turistom začal v minulom roku bojovať napríklad Amsterdam, ktorý si ale nesťažoval priamo na ceny nájmov, ale na to, že turisti mesto ničia a nenechajú miestnych obyvateľov v pokoji žiť. Proti negatívnemu dopadu masovej turistiky protestovali vlani v lete aj obyvatelia Benátok alebo Barcelony.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.