Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 16:15

Juncker chváli výkonnosť gréckej ekonomiky. Eurozónu vyzýva na dodržiavanie záväzkov

Stav gréckej ekonomiky sa zlepšuje, teraz sa krajina musí sústrediť na znižovanie dlhu.

Juncker chváli výkonnosť gréckej ekonomiky. Eurozónu vyzýva na dodržiavanie záväzkov
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes vyzval krajiny eurozóny, aby dodržali svoje záväzky ohľadom zníženia dlhu Grécka. Urobil tak počas návštevy Atén, kde sa stretol s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Juncker podľa agentúry AFP chválil výkonnosť gréckej ekonomiky, ktorú označil za impozantnú, a zdôraznil, že teraz je potrebné zamerať sa na problém znižovania dlhu.

"Chcel by som, aby všetky členské štáty (eurozóny) dodržali svoje záväzky," povedal na tlačovej konferencii s Tsiprasom.

Grécko vlani dosiahlo prebytok 0,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a štyri percentá primárneho prebytku. Primárny prebytok nezahŕňa náklady na obsluhu dlhu. Krajina tak opäť prekonala ciele stanovené medzinárodnými veriteľmi, Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Krajina sa tiež vlani vrátila k rastu. Ekonomika vzrástla o 1,4 percenta po deviatich rokoch hlbokej recesie. Hospodársky rast bol však vlani slabší, než predpokladali veritelia.

Juncker vyjadril nádej, že krajina tento rok v auguste vystúpi podľa plánu zo záchranného programu. Atény by sa tak mali po mnohoročnej pauze tiež vrátiť na finančné trhy.

Otázka zníženia dlhu Grécka vyvoláva v krajinách platiacich eurom stále spory. Napríklad Nemecko by si prialo zachovať prísny dohľad nad gréckymi financiami aj po auguste, uviedla AFP. Štátny dlh vlani klesol na 178,6 percenta HDP, zatiaľ čo rok predtým to bolo 180,8 percenta HDP. Grécko tak dlhuje zhruba 317 miliárd eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.