Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2018, 00:00

Práca v Amazone nie je žiadne terno. Firma musela zverejniť, koľko reálne zarobí bežný pracovník

Väčšina zamestnancov technologického giganta pracuje na slabo platených pozíciach v skladoch.

Práca v Amazone nie je žiadne terno. Firma musela zverejniť, koľko reálne zarobí bežný pracovník
Zdroj: Reuters

Práca v Amazone nie je zárukou štedrej výplaty, ako by si niektorí mohli myslieť. Americká firma minulý týždeň zverejnila reálne ročné mzdy, ktoré majú jej zamestnanci. Ukázalo sa, že sú nižšie ako u ostatných technologických spoločností.

Ako uviedol portál americkej televízie CNN, ročný medián mzdy (reálna odmena, na ktorú dosiahne väčšina zamestnancov) v Amazone predstavoval v minulom roku len 28 446 dolárov. Inými slovami, polovica zamestnancov spoločnosti poberá menej ako túto sumu a polovica viac.

Väčšina zamestnancov pracuje v skladoch

Čiastku musel Amazon zverejniť kvôli novému pravidlu, ktoré v tomto roku zaviedla Komisia pre cenné papiere a burzu. Tá požaduje, aby spoločnosti zverejňovali pomer medzi mzdami vysokých manažérov a všetkých zamestnancov.

Amazon vo svojom vyhlásení uviedol, že medián zahŕňa globálne zamestnancov na plný aj čiastočný úväzok z každej oblasti.

Väčšina pracovníkov spoločnosti Amazon nie sú inžinieri a vedúci pracovníci so sídlom v centrále spoločnosti v Seattli, ale zamestnanci s nízkymi mzdami v skladoch po celom svete.

Medián miezd je u iných technologických gigantov vyššií

Medián ročnej mzdy v spoločnosti Amazon je v porovnaní s inými významnými technologickými spoločnosťami, ako sú Google a Facebook, veľmi nízky. V tých bol v minulom roku ročný medián okolo 155 tisíc amerických dolárov.

Pracovníci oddelenia výskumu a vývoja Amazonu s názvom Lab126, ktoré sídli v Silicon Valley, mali v minulom roku medián mzdy vo výške 153 tisíc USD.

Riaditeľ zarába nepomerne veľa

Jeff Bezos, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon a najbohatší človek sveta, získal v minulom roku mzdu vo výške 1,68 miliónov dolárov, čo je 59-násobok mediánu mzdy zamestnancov spoločnosti Amazon.

Amazon má teraz viac než pol milióna zamestnancov na celom svete, a to vďaka veľkej investícii do vyspelých centier a nákupu spoločnosti Whole Foods za 13,7 miliardy. Whole Foods má približne 87 tisíc zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.