Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2018, 16:48

Dodržiavanie amerických sankcií by malo byť v Rusku trestným činom. Návrh podporil aj ruský premiér

Ruský premiér Medvedev tvrdí, že sankcie mali za cieľ narušiť politický systém a oslabiť ekonomiku Ruska.

Dodržiavanie amerických sankcií by malo byť v Rusku trestným činom. Návrh podporil aj ruský premiér
Zdroj: TASR/AP

Návrh dolnej komory ruského parlamentu, aby sa dodržiavanie amerických sankcií uvalených na Rusko stalo v krajine trestným činom, podporil v sobotu ruský premiér Dmitrij Medvedev. S odvolaním sa na jeho vyhlásenie, ktoré odvysielala televízna stanica Rossija 1, o tom informovala agentúra Reuters.

Uvalením sankcií Spojené štáty podľa Medvedeva mienili narušiť ruský sociálno-politický systém a poškodiť tamojšiu ekonomiku a jednotlivcov. "Ak to bolo tak, dodržiavanie týchto sankcií našimi občanmi by malo byť trestným činom. Nikto by nemal mať právo dodržiavať americké sankcie zo strachu pred vyvodením právnej alebo trestnej zodpovednosti," vyhlásil Medvedev.

Ruský premiér tiež uviedol, že vláda by mala sankciami postihnuté ruské spoločnosti podporiť, aby sa predišlo prepúšťaniu.

V návrhu zákona o odvetných sankciách, ktorý Štátna duma predložila 13. apríla, sa objavili viaceré obmedzenia.

V prípade, že by bol zákon prijatý, umožní vláde zaviesť na odporúčanie prezidenta Vladimira Putina rôzne reštriktívne opatrenia voči americkému tovaru a občanom Spojených štátov. Tie by sa mohli týkať amerických technologických zariadení, liekov či softvéru.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa 6. apríla oznámila, že uvalila sankcie na siedmich ruských oligarchov a 17 predstaviteľov ruskej vlády za "škodlivú činnosť" Ruska po celom svete. Terčom sankcií sa stalo aj 12 spoločnosti vlastnených oligarchami, spolu so štátnou firmou na predaj zbraní a s pobočkou banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.