Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2018, 12:22

Návrh rozpočtu na obdobie po brexite môže prehĺbiť spory EÚ s Maďarskom a Poľskom

Európska komisia plánuje podmieniť prístup k peniazom stavom právneho štátu v členských krajinách únie.

Návrh rozpočtu na obdobie po brexite môže prehĺbiť spory EÚ s Maďarskom a Poľskom
Zdroj: REUTERS/Stefan Wermuth

S návrhom budúceho viacročného rozpočtu Európskej únie po roku 2020 dnes popoludní zoznámi europoslancov predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker spoločne s komisárom pre rozpočet Güntherom Oettingerom.

Ten už dopoludnia na twitteri naznačil, že komisia, ktorá teraz o veci poslednýkrát rokuje, v prvom dlhoročnom rozpočte po odchode Británie z EÚ počíta s miernymi škrtmi v štrukturálnych fondoch aj spoločnej poľnohospodárskej politike.

Viac peňazí chce komisia smerovať do výskumu, na spoločnú obranu a riešenie migračnej problematiky či na program študentských výmen Erasmus. Celková výška rozpočtu presiahne bilión eur, server Politico.eu a Financial Times s odkazmi na svoje zdroje dnes uvádzali sumu okolo 1,25 bilióna eur v platbách a 1,28 bilióna v záväzkoch. To zodpovedá 1,11 percenta unijného hrubého domáceho produktu.

Prvý dlhodobý rozpočet po odchode Británie, teda čistého platcu do rozpočtu, by tak pre 27 zostávajúcich krajín mal znamenať o niečo vyššie príspevky do spoločnej pokladnice.

Európska komisia ešte môže pred zverejnením návrhu čísla upraviť. Následne sa na podobe viacročného finančného rámca pre roky 2021 až 2027 musia zhodnúť členské krajiny bloku aj europarlament. O konečnej podobe veci sa tak bude v najbližších mesiacoch tvrdo vyjednávať.

Ako najspornejší sa zrejme ukáže plán podmieniť prístup k peniazom stavom právneho štátu v členských krajinách únie. Kvalitné a nezávislé súdnictvo má podľa komisie mať kľúčový význam pre "riadne finančné riadenie". Návrh, ktorý by mal byť predstavený aj dnes, býva chápaný ako snaha komisie získať aktuálne "bič" na štáty ako Poľsko alebo Maďarsko.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.