Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2018, 15:25

Rakúsko chce znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí. Zmeny sa dotknú aj Slovákov

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa majú prispôsobiť životným nákladom v domovských krajinách.

Rakúsko chce znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí. Zmeny sa dotknú aj Slovákov
Zdroj: Reuters

Rakúsko sa napriek obavám zo strany EÚ chystá znížiť rodinné prídavky na deti žijúce v zahraničí. Pravicovo-konzervatívna vláda predstavila v stredu vo Viedni príslušný návrh zákona, informuje agentúra DPA.

Navrhované škrty by mali postihnúť predovšetkým rodiny, ktorých deti žijú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Deti žijúce vo Švajčiarsku alebo Belgicku naopak v budúcnosti dostanú - s ohľadom na vyššie životné náklady - viac peňazí, píše DPA.

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa - v prípade schválenia predmetného zákona parlamentom - majú s platnosťou od roku 2019 prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách.

Rakúsko tým ušetrí viac než 100 miliónov eur, uviedla ministerka pre rodinu Juliane Bogner-Straussová. "Tieto prostriedky majú byť použité pre deti v Rakúsku," dodala.

V roku 2016 minulo Rakúsko na rodinné prídavky pre 130.000 detí žijúcich v krajinách EÚ a vo Švajčiarsku celkovo 273 miliónov eur. Táto suma predstavuje sedem percent z celkového objemu sociálnych dávok pre deti, ktoré vypláca Rakúsko.

Európska únia ohlásila, že chce preskúmať, či je príslušný rakúsky návrh zákona v súlade s právom EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.