Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2018, 00:00

Nový rozpočet Komisie slabších znevýhodní

Bohaté štáty budú prispievať viac. Menej dostanú farmári a stredná Európa. To je nový návrh rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027.

Nový rozpočet Komisie slabších znevýhodní
Zdroj: Reuters

Komisia včera predstavila nový návrh spoločného rozpočtu Európskej únie. Aj po odchode Veľkej Británie z európskej dvadsaťosmičky sa celkový balík peňazí zvýši. A to o 50 miliárd eur na celkových 1,14 bilióna eur. Toto číslo tvorí viac ako jedno percento hrubého národného príjmu EÚ. Šéf Komisie Jean-Claude Juncker hovorí o pláne, ako robiť viac vecí s menším rozpočtom.

Škrt pre kohézne fondy

Najbohatšie štáty zväzku majú podľa návrhu prispievať do spoločnej kasy viac. V rozpočte sa plánuje so škrtmi vo výške piatich percent dotácií pre farmárov a poľnohospodárstvo, ktoré tvoria v súčasnosti približne 40 percent balíka financií Únie. Škrty zasiahnu aj kohézne fondy. Dostanú o sedem percent menej.


Slovensko pritom využilo v rokoch 2015 až 2017 kohézne fondy na takmer 55 percent verejných investícií. V Poľsku to bolo dokonca vyše 60 percent a v Maďarsku tento podiel predstavoval vyše 55 percent investícií. T

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.