Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2018, 09:11

Automobilka Tesla mala rekordnú stratu. Príliš som dôveroval robotom, priznal Elon Musk

Automobilka zatiaľ veľmi pomaly navyšuje výrobu svojho nového vozidla určeného pre masový trh Model 3.

Automobilka Tesla mala rekordnú stratu. Príliš som dôveroval robotom, priznal Elon Musk
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektrických áut Tesla Inc. hospodáril v prvom štvrťroku s rekordnou stratou 709,6 milióna USD.

Strata sa prehĺbila z vlaňajších porovnateľných 330,3 milióna USD. Automobilka súčasne vo vyhlásení zverejnenom v noci na dnes dodala, že očakáva, že sa jej podarí navýšiť výrobu svojho nového vozidla Model 3 na zhruba 5000 týždenne do dvoch mesiacov.

Bez zahrnutia mimoriadnych položiek strata predstavovala 3,35 dolára na akciu. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali stratu 3,58 USD na akciu. Príjmy sa zvýšili o 26 percent na 3,4 miliardy USD.

Automobilka zatiaľ veľmi pomaly navyšuje výrobu svojho nového vozidla určeného pre masový trh Model 3. V poslednom aprílovom týždni výroba stúpla na 2270 vozov týždenne z 2250 v druhom aprílovom týždni.

Pôvodne Tesla predpokladala, že vyrobí 5000 vozov týždenne už na konci minulého roka, musela však tento termín niekoľkokrát posunúť. Šéf automobilky Elon Musk priznal, že príliš dôveroval využitiu robotov pri výrobe a že bude musieť najať viac ľudských zamestnancov.

Tesla dodala, že na konci štvrťroka mala k dispozícii v hotovosti 3,2 miliardy USD. Jej kapitálové výdavky vo štvrťroku predstavovali 655,7 milióna USD.

Tesla za dobu takmer ôsmich rokov, kedy je verejne obchodovanou spoločnosťou, vykázala zisk len v dvoch štvrťrokoch. Navýšenie výroby nového vozidla na 5000 týždenne je pre ňu dôležité kvôli dosiahnutiu ziskovosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.