Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2018, 11:46

Brusel odmieta rokovať s USA pod nátlakom. Juncker vyzýva na úplné stiahnutie ciel

Jean-Claude Juncker sarkasticky označil za "veľkorysé" rozhodnutie Donalda Trumpa predĺžiť EÚ výnimku na clá.

Brusel odmieta rokovať s USA pod nátlakom. Juncker vyzýva na úplné stiahnutie ciel
Zdroj: Reuters

Európska únia (EÚ) odmieta rokovať o obchode so Spojenými štátmi "pod nátlakom" svojho údajného spojenca. Uviedol to predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Juncker sarkasticky označil za "veľkorysé" rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý na poslednú chvíľu 30. apríla predĺžil EÚ výnimku na clá na dovoz ocele a hliníka do USA o 30 dní.

"Domnievame sa, že opatrenia USA nemožno ospravedlňovať na základe národnej bezpečnosti, na čo nie je dôvod medzi spojencami," povedal Juncker na zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli. "Vyzývame preto na úplné stiahnutie (ciel), pokračujeme v rokovaniach so Spojenými štátmi, ale odmietame vyjednávať pod hrozbou," dodal.

Americký prezident 23. marca zaviedol clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a 10 percent na hliník s odôvodnením, že import "dotovaných" kovov ohrozoval národnú bezpečnosť USA a ubližoval domácim výrobcom.

Washington dočasne, do 1. mája, oslobodil od poplatkov svojich spojencov - EÚ, Austráliu, Argentínu, Brazíliu, Kanadu, Mexiko a Južnú Kóreu a 30. apríla, len štyri hodiny pred vypršaní dočasnej výnimky, ju predĺžil o ďalších 30 dni.

Európa, ktorá v minulom roku vyviezla na americký trh oba kovy za viac ako 7,7 miliardy USD (6,64 miliardy eur), má pripravené odvetné opatrenia za americké tarify. V prípade, že jej USA zrušia výnimku, zavedie clá na dovoz amerických produktov vrátane ikonických predmetov, ako sú motocykle Harley-Davidson, džínsy a bourbon.

Trumpova administratíva povedala obchodným partnerom, že musia urobiť ústupky, ak nechcú clá. Ale EÚ označila zámery USA za nejasné a vyhlásila, že nebude rokovať bez toho, aby najprv získala trvalú výnimku.

EÚ ešte predtým vyjadrila sklamanie, že rozhodnutie Washingtonu len "predlžuje neistotu" a vyzvala na udelenie trvalej výnimky na clá.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.