Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2018, 09:45

Otroctvo bola voľba, povedal Kanye West. Ako dizajnér Adidasu možno skončí

Adidas partnerstvo s Westom uzavreté v roku 2016 vyhlásil za jedno z historicky najvýznamnejších.

Otroctvo bola voľba, povedal Kanye West. Ako dizajnér Adidasu možno skončí
Zdroj: REUTERS/Eduardo Munoz

Tisíce ľudí podpísali petíciu požadujúce ukončenie spolupráce medzi športovou značkou Adidas a rapperom Kanyem Westom.

Americký umelec, ktorý navrhol limitovanú edíciu obuvi Yeezy, v utorkovom rozhovore pre server TMZ povedal, že štyristo rokov otroctva v Spojených štátoch si černosi zvolili sami.

"Žiadame, aby Adidas ukončil spoluprácu s Kanyem Westom a povedal svetu, že s tým, kto verí, že milióny Afroameričanov si otroctva vybrali, nechce mať značka nič spoločné," stojí v petícii organizovanej sociálnou sieťou Care2.

West sa svoj výrok neskôr snažil vysvetliť na Twitteri. "Samozrejme, že sa černosi nestávali otrokmi z vlastnej vôle, boli v mentálnom väzení. Nemôžeme byť v reťaziach ďalších 400 rokov. Potrebujeme slobodné myslenie. Dokonca aj tento výrok bol príkladom slobodného myslenia. A útoky proti mňe sú dôsledkom toho, že som ho praktizoval,"obhajoval sa.

Výkonný riaditeľ Adidasu Kasper Rorsted s Westom, ktorý sa rád označuje za génia, o výroku zatiaľ nehovoril. Na rozhovor s ním sa ešte len chystá. "S niektorými Westovými názormi samozrejme nesúhlasíme," povedal pre Bloomberg TV a dodal, že sa rapper stal veľmi dôležitou súčasťou ich marketingovej stratégie a tiež výborným dizajnérom. Odmietol ale prezradiť, koľko spolupráca s Westom spoločnosť stojí.

Adidas partnerstvo s Westom uzavreté v roku 2016 vyhlásil za jedno z historicky najvýznamnejších, informoval server Quartz. Táto spolupráca prispela k tomu, že Adidas v rokoch 2016 a 2017 zvýšil predaj v USA o viac ako 20 percent.

Spoločnosť predtým spolupracovala okrem iného aj s americkým spevákom a producentom Pharrellom Williamsom. Ním navrhnutá limitovaná edícia topánok si začiatkom roka získala tisíce ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.