Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2018, 00:00

McDonald's v uliciach Severnej Kórei? Vďaka diplomatickejšiemu Kimovi nie je utópiou ani Trump Tower

Severná Kórea sa chce zameriavať na ekonomiku a rokuje o možných investíciach.

McDonald's  v uliciach Severnej Kórei? Vďaka diplomatickejšiemu Kimovi nie je utópiou ani Trump Tower
Zdroj: Reuters

McDonalds bude mať svoje pobočky možno čoskoro aj v Severnej Kórei. Severokórejský vodca Kim Čong-un totiž otvára brány obchodu s USA.

Potom, čo vodca zmiernil svoju agresívnu rétoriku a ohlásil uzavretie jadrového testovacieho strediska, sa Severná Kórea začína zameriavať na ekonomiku a rokuje o možných investíciách.

S informáciou, že má Severná Kórea záujem o americkej investície, prišiel Čung-in Mun, osobitný poradca prezidenta Južnej Kórei Mun Če-ina. "Chcú americké investície, chcú aby prichádzali do Severnej Kórei. Vítajú amerických sponzorov a konzorcia," povedal poradca prezidenta Čung-in Mun pre Daily Express. Dodal, že ďalšou možnosťou pre "modernejšiu" Severnú Kóreu je Trump Tower.

Historický moment

Informácie o amerických investíciách prišli po historickom momente, kedy si potriasli rukou vodca Kim Čong-un s prezidentom Južnej Kórei Mun Če-inom a započali mierový stav medzi oboma štátmi.

Pri stretnutí zástupcovia Severnej Kórei uviedli, že chcú byť "normálnou krajinou" a priťahovať podobné investície v štýle McDonalds.

Kim Čong-un rokoval so šéfom čínskej diplomacie

Čínsky minister zahraničia Wang I sa v piatok v severokórejskej metropole Pchjongjangu stretol s vodcom KĽDR Kim Čong-unom. Kim na schôdzke zopakoval, že Severná Kórea "zastáva rozhodný postoj vytvorenia denuklearizovaných zón Kórejského polostrova".

Čínsky minister zahraničia uviedol, že Čína podporuje ukončenie vojny na Kórejskom polostrove a rozhodnutie KĽDR zamerať sa teraz na rozvoj hospodárstva.

Schôdzka čínskeho ministra zahraničia so severokórejským vodcom je ďalšou zo série tohtoročných diplomatických aktivít KĽDR, ktorá v poslednej dobe dáva najavo ochotu zastaviť svoje jadrové a raketové skúšky a uzavrieť svoje jadrové testovacie zariadenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.