Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2018, 00:00

Podpísané. S Poliakmi sme sa dohodli na plynovode

Nový koridor severojužných plynárenských prepojení bude kľúčový pre strednú a východnú Európu – napojí nás na Baltik.

Podpísané. S Poliakmi sme sa dohodli na plynovode
Zdroj: Reuters

Zemný plyn je naším najvyužívanejším palivom na výrobu tepla. Dôležitosť slovenského plynárenstva rastie s čerstvo podpísanou dohodou o výstavbe trasy zo Slovenska do Poľska. Spoločnosti chcú začať stavať už v tomto roku. Začiatok stavebných prác je naplánovaný na druhú polovicu roku 2018, s plánovaným ukončením koncom roku 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy kubických metrov ročne. Významným prínosom rozvoja plynárenskej infraštruktúry sú zdroje financií z tranzitu. Len vlani na daniach slovenský Eustream priniesol do štátnej kasy takmer 160 miliónov eur, plus ďalšie milióny za mimoriadne odvody a dividendy. Vďaka novému prepojeniu s Poľskom získame prvýkrát prístup k Baltskému moru a novým zdrojom. Tie budú môcť prúdiť ďalej do Európy, a to aj cez dlhodobo nevyužívané maďarské prepojenie.

Už v roku 2012 bola podpísaná dohoda o vypracovaní Štúdie uskutočniteľnosti projektu. Najnovšie spoločnosti GAZ-SYSTEM S.A. a EUSTREAM podpísali dohodu o realizácii Prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko, európskeho projektu spoločného záujmu. Na základe dokumentu obaja prevádzkovatelia prepravnej siete ze

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.