Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 00:00

Vo Venezuele hlad ženie ľudí na vidiek

Podľa nedávno vydanej štúdie troch renomovaných venezuelských univerzít každý Venezuelčan schudol za minulý rok v priemere 11 kíl.

Vo Venezuele hlad ženie ľudí na vidiek
Zdroj: Reuters

Obyvatelia kedysi najbohatšej krajiny Latinskej Ameriky hľadajú spôsoby, ako prežiť v krajine na pokraji ekonomického a sociálneho kolapsu. Niektorí sa vracajú na vidiek, iní emigrujú, z ďalších sa stali politickí oportunisti.

Tunajším farmárom sa ponúkajú dva úchvatné pohľady. V diaľke sa rozkladá šíry oceán, na druhej strane bujný les horského pásu známeho ako Avila. „Dýchame tu morský a horský vzduch. Tu zabudneš, že žiješ v krajine, ktorá je v rozklade,“ hovorí farmár Alejandro Betancour, ktorý sa, ako hovorí, „stiahol“ do tohto kraja známeho ako Galipan. Mnohí ďalší tu hľadajú útočisko.

Na druhej strane pohoria Avila sa totiž rozprestiera metropola Caracas, mesto, ktorému miestni začali hovoriť „peklo“. „Ľudia tam nemajú čo jesť, nemajú pitnú vodu a každú chvíľu ich niekto môže podrezať,“ neberie si servítku pred ústa Betancour.

Podľa nedávno vydanej štúdie troch renomovaných venezuelských univerzít každý Venezuelčan schudol za minulý rok v priemere 11 kíl. Podľa univerzitných dát dnes takmer 90 percent venezuelskej populácie žije v chudobe, čo znamená, že si musia vystačiť s menej ako jedným dolárom na deň.


Caracas môže poslúžiť ako symbol ekonomickej a sociálnej krízy, ktorá postihla Venezuelu. Je iróniou, že v meste sa potulujú stovky, ak nie tisíce hladujúcich detí bez topánok, zatiaľ čo v hĺbke krajiny sa nachá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.