Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 15:01

Spojené štáty zrušia licencie na vývoz lietadiel Airbus a Boeing do Iránu

Teherán si na Západe objednal dve stovky strojov pre komerčné lety, z ktorých polovicu mal dodať európsky výrobca Airbus.

Spojené štáty zrušia licencie na vývoz lietadiel Airbus a Boeing do Iránu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty zrušia licencie na predaj dopravných lietadiel firiem Airbus a Boeing do Iránu. Uviedol to v utorok americký minister financií Steven Mnuchin v reakcii na odstúpenie USA od jadrovej zmluvy s Iránom.

Teherán si na Západe objednal dve stovky strojov pre komerčné lety, z ktorých polovicu mal dodať európsky výrobca Airbus. Dodávky sú závislé na americkom súhlase kvôli tomu, že veľké množstvo leteckých dielov je vyrábaných americkými spoločnosťami, napísala agentúra Reuters.

"Pôvodná dohoda povoľovala dodávky komerčných lietadiel, ich súčastiek a služieb. Platné licencie budú zrušené," povedal Mnuchin novinárom.

Medzi dvoma stovkami strojov, ktoré mali západné firmy v najbližších rokoch dodať do Iránu, bola stovka airbusov, 80 boeingov a 20 strojov francúzsko-talianskej firmy ATR.

Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil rozhodnutie odstúpiť od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, v rámci ktorej mohli vďaka obmedzeniu hospodárskych sankcií niektoré spoločnosti dodávať Teheránu svoje produkty.

Licencie na predaj lietadiel budú podľa Mnuchina zrušené po uplynutí trojmesačného obdobia začiatkom augusta. Niektoré firmy môžu dostať možnosť rokovať s americkými úradmi o výnimkách z obnovených sankcií, dodal podľa Reuters minister bez uvedenia podrobností.

Boeing sa v decembri 2016 s iránskymi aerolinkami dohodol na dodávke 80 lietadiel za zhruba 17 miliárd dolárov. Podľa šéfa spoločnosti nebol predaj žiadneho stroja v tohtoročnom pláne. Zdroj Reuters však tvrdia, že tri lietadlá Boeing 777-300 ER pre dlhé lety mali byť dodané do Iránu už tento rok. Akcie firmy reagovali na Trumpove utorkové oznámenie poklesom o 0,6 percenta.

Airbus krátko pred Mnuchinovým oznámením uviedol, že chce preštudovať Trumpové rozhodnutie, čo podľa spoločnosti zaberie nejaký čas.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.