Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 00:00

Británia sa zžíva s daňou z cukru. Vplýva na chudobných

Británia sa zžíva s daňou z cukru. Vplýva na chudobných
Zdroj: Reuters

Vyššia daň na alkohol, sladené nápoje či plastové vrecúško. Spotrebný tovar v Spojenom kráľovstve zasiahla hromada poplatkov a daní, ktorých cieľom je obmedziť nezdravý spôsob života obyvateľov a zároveň získať peniaze na boj s týmito zlozvykmi. Kritici však protestujú, že nové dane zasiahnu hlavne chudobných.

Tak napríklad v Škótsku v tomto týždni očakávajú, že cena niektorého piva a vína stúpne až o 70 percent a pri niektorých cideroch takmer na dvojnásobok.

Celonárodné zvýšenie dane na alkohol prišlo po tom, čo bola na začiatku apríla zavedená daň z cukru. Niektorí ekonómovia však o zmysle takýchto zdanení pochybujú. Nepáči sa im hlavne to, že podľa nich nespravodlivo zasahujú domácnosti s nižšími príjmami. Napí

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.