Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 13:32

Nezamestnanosť v Česku sa blíži k historickým minimám. Je najnižšia za 21 rokov

V júni by mala miera nezamestnanosti v Česku klesnúť prvýkrát od 90. rokov pod 2 percentá.

Nezamestnanosť v Česku sa blíži k historickým minimám. Je najnižšia za 21 rokov
Zdroj: Pixabay

Nezamestnanosť v Česku klesla v apríli na 3,2 percenta z marcových 3,5 percent, oznámil vo štvrtok český úrad práce (ÚP ČR). Na porovnanie, v rovnakom období minulého roka hľadalo prácu 4,4 percenta ľudí.

Momentálne úrad eviduje 242.798 uchádzačov o prácu, čo je najmenej od augusta 1997. Za rok tak ubudlo viac než 84.000 nezamestnaných.

"V plnom prúde sú už sezónne práce, najmä v stavebníctve, gastronómii, v cestovnom ruchu, poľnohospodárstve, lesníctve a v kúpeľnej oblasti," povedala šéfka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Podľa nej by mohla nezamestnanosť mierne klesať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Ako uviedol server novinky.cz, podobne to vidí aj ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Miera nezamestnanosti bude klesať ďalej, až do júna, dokedy by mala klesnúť prvýkrát od 90. rokov pod úroveň 2 percentá," povedal Kovanda pre Novinky.

Nízka nezamestnanosť prispieva k rastu spotrebiteľského dopytu, rovnaká situácia však robí vrásky aktérom na ponukovej strane ekonomiky, uviedla ekonómka Komerčnej banky Monika Junicke. "Nedostatok zamestnancov brzdí dynamiku priemyselnej produkcie. Niektoré podniky práve z dôvodu nedostatku zamestnancov nemôžu zvyšovať kapacitu výroby," dodala.

Kovanda k tomu doplnil, že táto situácia povedie k ďalšiemu tlaku na rast miezd.

"Ruka v ruke so stále napätejšou situáciou na trhu práce ďalej svižne porastú nominálne mzdy. Ich rast sa zbrzdí až s prelomom roku, keď sa prejaví už pozorovaná strata dynamiky ziskovosti podnikovej sféry," uzatvoril ekonóm.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.