Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 15:58

Rusko musí zaplatiť ukrajinským firmám za anexiu Krymu, rozhodol súd v Haagu

Kauzu vyvolala sťažnosť 18 ukrajinských firiem pôsobiacich v minulosti na Kryme.

Medzinárodný arbitrážny súd v Haagu nariadil Rusku kompenzovať niektorým ukrajinským firmám škody spôsobené anexiou Krymu. O súdnom rozhodnutí dnes informovala ukrajinská agentúra Unian. Rusko by podľa nej malo Ukrajine vyplatiť čiastku 149 miliónov dolárov.

Podľa rozhodnutia súdu je Ruská federácia zodpovedná za poškodenie práv ukrajinských investorov spôsobená od 21. marca 2014, kedy ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét o pripojení polostrova k Rusku. Ukrajinská agentúra upozornila, že ide o prvý prípad, kedy súd rozhodol o ruskej kompenzácii za krymskú anexiu.

Kauzu vyvolala sťažnosť 18 ukrajinských firiem pôsobiacich v minulosti na Kryme. Ide predovšetkým o spoločnosti vlastniace na polostrove hotely, penzióny a obytné domy.

Rusko riadenie haagskej arbitráže neuznáva a ignorovalo žiadosť súdu, aby na pojednávaní vyslalo svojho zástupcu. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov dnes v komentári na arbitrážne konanie povedal, že Rusko sa necíti byť jeho účastníkom. Ruské ministerstvo zahraničia sa k výsledku arbitráže odmietlo vyjadriť s tým, že obsah rozhodnutia nepozná.

Ukrajina vedie v Haagu proti Rusku niekoľko arbitráží, v ktorých sa domáha odškodnenia za škody spôsobené anexiou Krymu. Vlani v septembri napríklad ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz a šesť jej dcérskych spoločností zažalovali v Haagu Rusko o päť miliárd dolárov ako odškodnenie za stratený majetok na Kryme.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.