Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2018, 21:08

Čínska spoločnosť má záujem o najväčšiu energetickú firmu Portugalska

Prípadná kúpa by bola jedným z najväčších prevzatí európskej spoločnosti čínsku firmou.

Čínska spoločnosť má záujem o najväčšiu energetickú firmu Portugalska
Zdroj: Pavol Funtál

Čínska spoločnosť China Three Gorges (CTG) plánuje predložiť ponuku na získanie plnej kontroly nad energetickou firmou EDP, ktorá je najväčším producentom a distribútorom elektriny v Portugalsku.

Prípadná kúpa by bola jedným z najväčších prevzatí európskej spoločnosti čínsku firmou. S odvolaním sa na informované zdroje to dnes napísal denník Financial Times (FT).

Štátom ovládaná CTG v súčasnosti drží v EDP podiel 23 percent a chce predložiť ponuku na zvyšných 77 percent. Trhová hodnota EDP činí 11,4 miliardy eur a firma má dlh 15 miliárd eur.

Navrhovaná dohoda poskytne CTG kontrolu nad energetickou infraštruktúrou na Pyrenejskom polostrove a v Amerike. EDP ​​tiež vlastní veterné a solárne elektrárne v Spojených štátoch.

Čínska firma, ktorej názov je odvodený od priehrady Tri rokliny, ktorú prevádzkuje, chce podľa FT využiť EDP ako platformu na ďalšiu medzinárodnú expanziu vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Špekulácie o tom, že EDP by sa mohla stať cieľom prevzatia niektorej zo zahraničných spoločností, kolujú už niekoľko mesiacov. Hovorilo sa o francúzskej firme Engie alebo španielskej Gas Natural, EDP však správy vždy poprela, uviedla agentúra Reuters.

zhara

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.