Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2018, 19:00

Dotácia desať tisíc po dosiahnutí veku 25 rokov. Nadácia tak chce vyrovnávať generačné rozdiely

Mladí Briti sú zadĺžení a oproti generácii svojich rodičov nie sú v takej dobrej situácii.

Dotácia desať tisíc po dosiahnutí veku 25 rokov. Nadácia tak chce vyrovnávať generačné rozdiely
Zdroj: TASR/AP

Mileniáli by mali v dvadsiatich piatich rokoch veku dostať od štátu jednorazovú dávku vo výške zhruba desať tisíc libier.

Navrhuje to britská nezisková organizácia Resolution Foundation, podľa ktorej by opatrenie pomohlo ekonomicky naštartovať mladých v období, kedy si zháňajú bývanie a rozbiehajú kariéru, a napraviť medzigeneračnú nerovnováhu.

Vyrovnať ekonomickú nerovnováhu

"Mladá generácia nesie na ramenách viac rizík a drží v rukách oveľa menej aktív než jej predchodcovia. Ak chceme zostať trhovou demokraciou, je potrebné znovu otvoriť tému rozdielov v príjmoch a majetku," zdôvodňuje nadácia svoj návrh v záverečnej správe dva roky trvajúceho výskumu.

Podľa nadácie je medzi mileniálmi, teda ľuďmi narodenými v rokoch 1981-2000, a generáciou z obdobia baby boomu, čo sú ľudia narodení v rokoch 1946-1965, veľká ekonomická nerovnováha.

Jednorazová finančná injekcia

Nadácia preto navrhuje, aby vláda mladým ľuďom vyplácala pri dovŕšení veku dvadsiatich piatich rokov jednorazovú dávku vo výške desaťtisíc libier. Suma by sa podľa výskumníkov mohla stať odrazovým mostíkom k vyrovnaniu rozdielov medzi generáciami.

Viac ako šesť z desiatich opýtaných britských mileniálov v štúdii uviedlo, že by sa ich aktíva po obdržaní peňazí takmer zdvojnásobili, a vďaka tomu by boli schopní si zaplatiť magisterské štúdium či rekvalifikačný kurz.

Navrhovaná suma nestačí

Niektorí mileniáli však podľa denníka The Guardian uviedli, že by poskytnuté peniaze, takzvané "občianske dedičstvo", sotva pokryli ich výdavky na splatenie študentských pôžičiek a bývanie.

Správa z Inštitútu fiškálnych štúdií z roku 2017 oznamuje, že študenti vo Veľkej Británii absolvujú školy s priemerným dlhom 50 800 libier, uviedol časopis Newsweek.

Rovnako podľa nadácie Resolution Foundation ľudia, ktorí si prvýkrát zariaďujú bývanie mimo Londýn, vynaložia dvadsať tisíc libier, iba ako zálohu.

Peniaze s obmedzením

Aby peniaze z vyplatenej sumy plnili svoj účel a neprišli navnivoč, mohli by ich mladí ľudia využiť iba na financovanie bývania, vzdelania, rozjazd v podnikaní či dôchodkové poistenie.

Súčasťou návrhu komisie sú aj ďalšie odstupňované finančné balíčky pre Britov, ktorí v roku 2020 dosiahnu vek tridsaťpäť rokov. Sumu na podporu mladých by štát podľa nadácie získal lepším výberom daní.

Podľa prieskumu je Británia jedna z najpesimistickejších svetových ekonomík. Päťdesiat percent opýtaných Britov si myslí, že nemôžu dosiahnuť lepšiu ekonomickú situáciu ako ich rodičia. V pomyselnom rebríčku sa krajina umiestnila na druhom mieste hneď za Francúzskom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.