Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 15:56

Ceny ropy výrazne vzrástli. Nahor ich tlačia očakávané sankcie voči Iránu

Cena ropy Brent prekonala hranicu 79 dolárov za barel.

Ceny ropy výrazne vzrástli. Nahor ich tlačia očakávané sankcie voči Iránu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dosiahli nové 3,5-ročné maximum, pričom cena ropy Brent prekonala hranicu 79 USD za barel (159 litrov). Ceny nahor tlačia očakávané sankcie voči Iránu, ktorý patrí k najväčším vývozcom komodity na Blízkom východe, ako aj najnovšie informácie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o znižovaní nadmerných zásob.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla 79,21 USD (66,07 eura) za barel.

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 98 centov. V priebehu utorka sa dostala na 79,22 USD/barel, čo bola najvyššia úroveň od novembra 2014.

Výrazne vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júni. Dosiahla 71,73 USD za barel, o 77 centov viac než na konci pondelkového (14.5.) obchodovania. Aj v tomto prípade to znamená nové, zhruba 3,5-ročné maximum.

"Ceny ropy zaznamenávajú nové niekoľkoročné maximá. Na jednej strane je tu vysoký dopyt a na druhej rastúce geopolitické napätie, čo je kombinácia, ktorá signalizuje ďalší rast," uviedol Stephen Brennock, analytik z maklérskej spoločnosti PVM Oil Associates v Londýne.

Navyše, OPEC v týchto dňoch oznámil, že prezásobenie trhov sa takmer podarilo eliminovať.

Podľa údajov organizácie z pondelka dosiahli zásoby ropy v priemyselne rozvinutých krajinách OECD v marci úroveň 9 miliónov barelov nad 5-ročným priemerom.

Na porovnanie, na začiatku minulého roka to bolo 340 miliónov barelov nad 5-ročným priemerom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.