Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 20:28

Najchudobnejšia krajina EÚ má našliapnuté k euru, požiadavky už spĺňa

Bulharsko si však na euro musí počkať najmenej tri roky.

Najchudobnejšia krajina EÚ má našliapnuté k euru, požiadavky už spĺňa
Zdroj: Flickr/Ann Wuyts

Bulharsko bude môcť vstúpiť do eurozóny najskôr o tri roky. Uviedol to v utorok podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis.

Bulharsko plánuje vstúpiť do mechanizmu výmenných kurzov známeho ako ERM-2 v prvej polovici tohto roka.

Na základe pravidiel musí krajina pred vstupom do eurozóny zotrvať v ERM-2 dva roky, v prípade Bulharska by sa však táto lehota mala predĺžiť na tri roky. Dôvodom je banková únia.

Bulharsko síce splnilo oficiálne kritériá pre prijatie eura - vykazuje rozpočtový prebytok, má nízky štátny dlh a dlhodobé úrokové sadzby a miernu infláciu. Je to však najchudobnejšia krajina Európskej únie (EÚ).

Jej hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa dosahuje 49 percent priemeru EÚ. Viacerí za tým vidia korupciu.

Dombrovskis uviedol, že "v súčasnosti vstup do eurozóny znamená aj vstup do bankovej únie", čo je vlajkový projekt bloku, ktorého cieľom je posilniť monitoring veľkých národných bánk zo strany EÚ.

Vyjadrenia podpredsedu EK sú v súlade s požiadavkami Európskej centrálnej banky (ECB) voči Bulharsku. ECB, ktorá posudzuje, či sa krajina kvalifikovala na vstup do eurozóny, požaduje, aby Bulharsko ešte pred prijatím eura vstúpilo do bankovej únie.

Takýto postup by totiž ECB umožnil získať právomoc na dohľad nad bulharskými bankami.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.