Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 12:20

Situácia v Iráne a Venezuele môže spôsobiť prudký nárast cien ropy

Výpadky dodávok ropy z Iránu a Venezuely môžu spôsobiť výrazné zvýšenie cien ropy, varuje Medzinárodná agentúra pre energetiku.

ropa
Zdroj: Reuters

Potenciálne výpadky dodávok z Iránu a Venezuely spôsobili, že obchodníci sa sústredia viac na geopolitickú situáciu než na fundamenty, uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej mesačnej správe. Varovala, že akékoľvek zníženie ponuky môže viesť k prudkému zdraženiu čierneho zlata.

"Prípadný dvojitý výpadok dodávok reprezentovaný Iránom a Venezuelou môže predstavovať veľkú výzvu pre producentov, aby zabránili prudkému nárastu cien a zaplátali túto dieru, a to nielen z hľadiska počtu barelov, ale aj z hľadiska kvality ropy," uviedla IEA.

Výslovne menovala členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) - Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty a Kuvajt rovnako ako Rusko, ktoré nie je členom kartelu.

Tieto krajiny majú podľa IEA kapacity aj ropu podobnej kvality, aby mohli rýchlo reagovať na výpadok dodávok z Iránu.

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom a očakávané znovuzavedenie sankcií voči Teheránu spoločne s politickým a ekonomickým chaosom v recesiou zasiahnutej Venezuele aktuálne podporujú ceny čierneho zlata.

Zatiaľ je neisté, v akej miere sa nové sankcie USA dotknú dodávok ropy. IEA uviedla, že posledné sankcie v rokoch 2012 až 2015 spôsobili pokles ťažby v Iráne, ktorý je piatym najväčším producentom, približne o 1,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.