Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 15:08

Taliani chcú presadiť odpustenie dlhu za 250 miliárd eur, návrh spustil alarm na finančných trhoch

Talianska koalícia okrem toho plánuje opätovne prerokovať príspevky krajiny do rozpočtu Európskej únie a vytvoriť procedúry, ktoré krajinám umožnia opustiť eurozónu.

Taliani chcú presadiť odpustenie dlhu za 250 miliárd eur, návrh spustil alarm na finančných trhoch
Zdroj: delfi.it

Náklady Talianska na obsluhu dlhu v stredu vzrástli a hodnota talianskych akcií klesla po odhalení návrhu vládneho programu potenciálnej koalície.

Budúca koalícia totiž plánuje požadovať odpustenie dlhu vo výške 250 miliárd eur, opätovne prerokovať príspevky Talianska do rozpočtu Európskej únie a vytvoriť procedúry, ktoré krajinám umožnia opustiť eurozónu.

Vlaňajší rozhovor s analytikom XTB Kamilom Borosom o tom, ako Talianska vláda dostala požehnanie Európskej komisie zachrániť dve stredne veľké banky:

​Talianske protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN) majú v pláne požiadať Európsku centrálnu banku (ECB) o odpustenie 250-miliardového dlhu, podľa webovej stránky Huffington Post Italia.

Ďalším návrhom, ktorý spustil alarm na finančných trhoch, je vytvorenie "ekonomických a právnych procedúr, ktoré členským štátom umožnia opustiť menovú úniu".

Alarm pre finančné trhy

Správa vystrašila trhy, aj keď ekonomický hovorca Ligy uviedol, že zrušenie dlhu nebolo nikdy v oficiálnom návrhu vládneho programu.

Talianske dlhopisy a akcie v stredu zareagovali na vývoj v krajine, a dokonca aj euro, ktoré počas dopoludnia odolávalo, nakoniec podľahlo tlaku.

Výnos z 10-ročných talianskych dlhopisov vyskočil takmer o 10 bázických bodov na dvojmesačné maximum 2,04 percenta. Toto je jeho najväčší denný nárast od júla 2017.

A rozdiel vo výnosoch 10-ročných talianskych oproti referenčným nemeckým dlhopisom sa zvýšil na 142 bázických bodov. Toto rozpätie, čo je veľmi sledovaný ukazovateľ relatívneho rizika, bolo v utorok (15.5.) 129 bázických bodov.

Správa o plánoch potenciálnej koalície posunula tiež náklady na poistenie dlhu Talianska, a to v prípade päťročného dlhu na 102 bázických bodov, čo je najvyššia úroveň od konca marca.

Výnosy talianskych dvojročných dlhopisov medzitým vyskočili na 0,038 percenta, pričom prvýkrát od mája 2017 prekročili nulovú hranicu.

Líder Ligy Matteo Salvini v stredu povedal, že ho rast výnosov z dlhopisov nezastrašil. Talianske trhy však také pokojné nie sú.

Talianske akcie FTMIB klesli o 1,8 percenta, čo je najväčší jednodňový pokles od všeobecných volieb v marci. Celoeurópsky STOXX 600 stagnoval.

Akcie talianských bánk sa znížili

Akcie talianskych bánk, považované za ukazovateľ politického rizika v krajine pre veľký objem štátnych dlhopisov v ich portfóliu, sa tiež znížili. Príslušný akciový index tohto odvetvia FTIT8300 sa prepadol o 2,9 percenta a smeruje k najhoršiemu dňu za päť mesiacov.

Hodnota akcií dvoch najväčších poskytovateľoch úverov UniCredit a Intesa Sanpaolo sa znížila o približne tri percentá.

Euro, ktoré dopoludnia odolávalo vplyvu správ z Talianska, nakoniec zamierilo nadol a popoludní kleslo o 0,4 percenta na 1,17850 USD/EUR. Jeho kurz oproti doláru sa prvýkrát od decembra dostal pod hranicu 1,18 USD/EUR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.