Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 16:18

Fabrika patrí robotníkom, zavelil autokrat Maduro a znárodnil americkú firmu

​Továreň firmy vo venezuelskom meste Maracay podľa miestnych médií zamestnáva zhruba 400 ľudí.

Venezuela
hlavný vodca:
Nicolás Maduro
vláda: federálna
bolívarovska prezidentská
konštitučná republika
Index ľudského rozvoja
OSN: 0,767
Zdroj: Reuters

Venezuelské úrady zhabali závod amerického potravinárskeho koncernu Kellogg. Prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že prevádzka bude odovzdaná zamestnancom a výroba bude pokračovať.

Spoločnosť v utorok oznámila, že sa rozhodla zastaviť svoje aktivity vo Venezuele kvôli zhoršujúcim sa hospodárskym podmienkam v krajine.

"Zahájili sme súdne konanie proti predstaviteľom spoločnosti Kellogg, pretože ich krok je protiústavný. Rozhodol som sa, že firmu odovzdám robotníkom, aby mohli pokračovať vo výrobe pre obyvateľstvo," povedal podľa serveru BBC Maduro, ktorý chce v nadchádzajúcich voľbách obhájiť svoj mandát.

​Továreň firmy vo venezuelskom meste Maracay podľa miestnych médií zamestnáva zhruba 400 ľudí. Firma na svojom webe uvádza, že pokrýva 75 percent spotreby raňajkových cereálií v krajine.

Venezuelu už päť rokov trápi hospodárska recesia, kvôli ktorej milióny obyvateľov trpia nedostatkom potravín a liekov. Prezident Maduro, ktorý vo funkcii pôsobí od roku 2013, zvaľuje problémy svojej krajiny na "ekonomickú vojnu" vedenú zahraničnými vládami a podnikmi. Jeho kritici hovoria, že hlavnou príčinou je zlá správa.

​K obmedzeniu či zastaveniu aktivít vo Venezuele už prikročili aj iné veľké podniky, napríklad General Mills, Clorox, Kimberly-Clark, General Motors a Harvest Natural Resources, uviedla agentúra Reuters.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.