Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 23:11

Trump: Čína a EÚ sú rozmaznané. Vždy dostali všetko, čo chceli

Čína a Európska únia si zvykli od Spojených štátov v rámci obchodných vzťahov vždy dostať všetko, čo chcú, vyhlásil americký prezident

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump oboch zásadných obchodných partnerov USA označil za "veľmi rozmaznaných".

Súčasné obchodné rozhovory medzi americkými a čínskymi predstaviteľmi vo Washingtone podľa neho ťažko prinesú uspokojivý výsledok, uviedla agentúra Reuters.

"Pochybujem o tom, pretože Čína sa stala veľmi rozmaznanou. Európska únia sa stala veľmi rozmaznanou. Ďalšie krajiny sa stali veľmi rozmaznanými, pretože vždy dostanú sto percent všetkého, čo kedy chcú od Spojených štátov. Ale my nemôžeme dopustiť, aby sa to dialo naďalej ," povedal Trump novinárom v Oválnej pracovni Bieleho domu v čase prebiehajúcich americko-čínskych obchodných rokovaní na vysokej úrovni.

Trump by podľa Reuters ešte dnes mal v Bielom dome rokovať s čínskym vicepremiérom.

USA majú s Čínou podľa oficiálnych amerických údajov deficit obchodnej bilancie cez 375 miliárd dolárov, v mínuse sú podľa dnešného vyjadrenia Trumpa aj v obchodovaní s EÚ.

Šéf Bieleho domu, ktorý dlhodobo používa ostré slová na adresu Číny kvôli obchodnej bilancii aj krádežiam duševného vlastníctva, nedávno pohrozil zavedením ciel na stovky druhov čínskeho tovaru v hodnote cez 150 miliárd dolárov ročne. Peking už predstavil svoje plány na odvetné opatrenia a na finančných trhoch panujú obavy, že spor medzi týmito dvoma najväčšími ekonomikami sveta prerastie v obchodnú vojnu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.