Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Total hrozí odchodom z Iránu. Kvôli Trumpovi

Sankcií sa obáva francúzsky olejársky gigant Total, ako aj veľkí hráči Airbus, Siemens či Renault.

Total hrozí odchodom z Iránu. Kvôli Trumpovi
Zdroj: Reuters

Francúzsky olejársky gigant Total sa pred dvomi rokmi po zmiernení sankcií voči Iránu stal najväčším zahraničným investorom v tamojšom energetickom sektore. „Irán má obrovský potenciál, keďže má druhé najväčšie zásoby zemného plynu na svete a štvrté najväčšie zásoby ropy,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Patrick Pouyanné, ktorý predpovedal iránskemu ropnému segmentu vo vtedy nastavených podmienkach a geopolitickej situácii veľkú budúcnosť.


Spoločnosť však teraz tvrdí, že bude musieť z krajiny odísť, ak nebude po americkom odstúpení od jadrovej dohody s Iránom chránená pred americkými sankciami. Tie by boli podľa spoločnosti pre jej iránsku pobočku likvidačné.


Únia odstúpiť nechce
Spoločnosť pritom iba v minulom roku v júli podpísala miliardovú dohodu, ktorá ju zaväzovala ťažiť na obrovskom plynovom poli v spolupráci s Čínou v rámci projektu South Pars. Spoločnosť Total vlastní práve vyše polovicu projektu South Pars s čínskym štátnym CNPC, ktorý zaberá ďalších 30 percent. „ Zatiaľ preinvestoval v Iráne na tomto poli necelých 40 miliónov eur, čo nie pre Total veľká suma. Navyše, svoj podiel na projekte by vedeli predať Číňanom,“ konštatuje finančný analytik J&T Banky Stanislav Pánis.


Práve táto spolupráca a ďalšie európske investície sú významnou motiváciou pre európskych predstaviteľov, aby s Iránom udržali aktuálnu dohodu aj bez prítomnosti Spojených štátov. Celková dohoda spoločnosti Total bo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.